Sean Penn ka folur të mërkurën me shefin e stafit të presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, Andriy Yermak.

Pas bisedës, aktori i cili ndodhet në Ukrainë që nga fillimi i luftës më Rusinë, shkroi në Twitter për nevojën e vendit për avionë.

“Sapo mora një telefonatë nga shefi i stafit të presidentit Zelensky, Andriy Yermak”, shkroi ai. “Diku në zinxhirin burokratik midis Shtëpisë sonë të Bardhë dhe qeverisë polake, avionët dëshpërimisht të nevojshëm nuk janë dorëzuar ende në Ukrainë. Zbulimi publik mund të gjejë pengesën”.

Sean Penn (Foto: Getty Images)

Ukrainasit prej ditësh kanë kërkuar ndihmë me furnizime që variojnë nga helmetat deri te municionet dhe avionët luftarakë, një kërkesë që Polonia dukej gati ta përmbushte pothuajse dy javë pas pushtimit të Rusisë.

Reklama
Reklama

Penn ‘eci me milje’ deri në kufirin e Polonisë më 28 shkurt nga Ukraina, ku ai ka filmuar një dokumentar për pushtimin e Rusisë.

Të gjitha lajmet nga Sean Penn Të gjitha lajmet nga Sean Penn

I njëjti dënoi sulmet e presidentit rus Vladimir Putin dhe duartrokiti Zelenskyn për përgjigjen e tij ndaj konfliktit.

Sean Penn (Foto: Getty Images)

Aktori i “Fast Times at Ridgemont High” vazhdoi të lavdërojë popullin e Ukrainës dhe liderin e tyre për guximin që kanë.

Duhet theksuar që Putin nisi një sulm në Ukrainë më 24 shkurt. /Telegrafi/