Manchester City ka krijuar një nga akademitë më të mëdha të futbollit në Evropë gjatë dekadës së fundit dhe ajo ka filluar t’i jap produktet e veta. 

Reklama

Në vitin 2010, është ndërtuar kompleksi i trajnimit të tyre.

Menjëherë pas kësaj, disa yje të rinj premtues kanë filluan të dilnin në pah.

Shumë prej tyre kanë debutuar me klubin e Cityt, por sot janë në klube të tjera.

Emra si Jadon Sancho, Denis Suarez dhe Brahim Diaz luajnë për  Borussia Dortmund, Arsenal dhe Real Madrid. /Telegrafi/

Portier – Angus Gunn – Southampton (me vlerë 9 milionë funte)

Mbrojtës – Kieran Trippier – Tottenham (me vlerë 31.5 milionë funte)

Mbrojtës – Jason Denayer – Lyon (me vlerë 19 milionë funte)

Mbrojtës – Karim Rekik – Hertha Berlin (me vlerë 13.5 milionë funte)

Mbrojtës – Angelino – PSV (me vlerë 11 milionë funte)

Mesfushor – Denis Suarez – Barcelona (me vlerë 16 milionë funte)

Mesfushor  – David Brooks – Bournemouth (me vlerë 40 milionë funte)

Mesfushor krahu- Brahim Diaz – Real Madrid (me vlerë 15 milionë funte)

Mesfushor sulmuesRony Lopes – Monaco (me vlerë 30 milionë funte)

Mesfushor krahu – Jadon Sancho – Dortmund (me vlerë 100 milionë funte)

Sulmues – Kelechi Iheanacho – Leicester City – (me vlerë 20 milionë funte)

Formacioni