LAJMI I FUNDIT:

Adoleshentët suedez ngasin Porsche dhe BMW, nuk kanë nevojë për patentë

Adoleshentët suedez ngasin Porsche dhe BMW, nuk kanë nevojë për patentë

Shumë e re për një patentë shoferi në moshën 15-vjeçare, Evelina Christiansen tashmë është duke lundruar me një BMW të hijshme në Suedi, ku adoleshentët mund të ngasin çdo makinë të modifikuar për t’u vozitur jo më shpejt se një karrocë golfi.

Reklama

Një rregullore pothuajse 100 vjeçare e vjetër e aplikuar fillimisht për automjetet bujqësore lejon fëmijët 15 vjeç e lart të ngasin pa patentën e duhur të shoferit, për sa kohë që automjeti është ndryshuar për të patur një shpejtësi maksimale prej 30 kilometrash në orë (18.6 milje në orë).

Të quajtura “A-traktor” – me suedezët që përdorin shpesh “EPA” si emërtim më të vjetër – këto makina dhe kamionë janë bërë kaq të njohura vitet e fundit sa autoritetet tani janë të shqetësuara për një rritje të aksidenteve rrugore, raporton France24, përcjell Telegrafi.

“Veturën e mora një vit më parë, në prill, për ditëlindjen time,” i thotë Evelina AFP-së me krenari përpara BMW-së të saj blu të errët në rrugën e shtëpisë së familjes së saj në një periferi jugore të Stokholmit. Dhurata ishte një shpërblim i veçantë për arritjet e saj në shkollë.

Ndërsa adoleshentët gjetkë duhet të mjaftohen me një motoçikletë ose skuter derisa të marrin patentën e shoferit, të rinjtë suedezë mund të përdorin pothuajse çdo automjet që ka shpejtësinë maksimale të kufizuar. Në periferitë e pasura të Stokholmit, të rinjtë shihen rregullisht duke ngarë vetë Porsche Cayennes. “Veturën zakonisht e përdor kur shkoj në shkollë ose takohem me miqtë”, thotë Evelina.

Një shenjë paralajmëruese trekëndore në pjesën e pasme që tregon një automjet me lëvizje të ngadaltë dhe një top për rimorkio janë të detyrueshme për një “A-traktor”. Edhe sedilja e pasme duhet të hiqet, në mënyrë që të mund të mbajnë vetëm shoferin dhe një pasagjer. /Telegrafi/