LAJMI I FUNDIT:

Abramovich financoi fshehurazi klubin holandez duke investuar 117 milionë euro

Abramovich financoi fshehurazi klubin holandez duke investuar 117 milionë euro

Sipas dokumenteve të siguruara nga The Guardian, oligarku rus Roman Abramovich financoi fshehurazi klubin holandez Vitesse dhe e financoi atë për vite me radhë gjatë periudhës kur ai ishte gjithashtu pronar i Chelseat.

Reklama

Hetimet nga Federata e Futbollit të Holandës nuk arritën të zbulonin ndonjë lidhje financiare midis Abramovich dhe Vitesse dhe arritën në përfundimin se oligarku rus nuk kishte asnjë ndikim menaxherial në klubin holandez.

Si Vitesse nën pronarët e atëhershëm, ashtu edhe Chelsea nën Abramovich, mohuan se oligarku rus ishte i përfshirë në financimin e klubit holandez.

Megjithatë, informacioni financiar ka dalë në dritë dhe dokumentet zbulojnë për herë të parë të paktën 117 milionë euro financime sekrete nga Abramovich për të marrë përsipër Vitesse.

Dyshimet për lidhjen vazhduan sepse Chelsea përdorte Vitessen, si një klub partner, ku përfshiheshin lojtarë ende të papërgatitur për kërkesat e Ligës Premier.

Kaq shumë lojtarë të Chelseat që shkuan në Vitesse në formë huazimi gjatë viteve 2010, duke përfshirë dy yjet aktual Mason Mount dhe Armando Broja.

Rregullat e UEFA-s janë të qarta për çështje të tilla dhe kërkojnë që klubet që luajnë kundër njëri-tjetrit të jenë në pronësi të pavarur për të siguruar integritetin e garës.

Vitesse ka përfituar këto 117 milionë euro deri në fund të 2015.

Kujtojmë se Abramovich e bleu Chelsean në vitin 2003 pasi në mënyrë të dyshimtë u bë miliarder rus i naftës dhe gazit dhe vitin e kaluar u detyrua ta shiste pasi ishte nën sanksione për shkak të pushtimit rus të Ukrainës./Telegrafi/