LAJMI I FUNDIT:

600 pajisje për miniera të Bitcoin të vjedhura nga islandezët dyshohen të jenë në Kinë

600 pajisje për miniera të Bitcoin të vjedhura nga islandezët dyshohen të jenë në Kinë

Pajisjet e zhdukura nga një vjedhje hardware e minierave të pakontrolluara të Bitcoin në Islandë më parë këtë vit mund të jenë në Kinë.

Reklama

Policia islandeze njoftohet se ka lëshuar një hetim tek autoritetet kineze, pasi lajmi u ndërpre vonë në Prill që 600 pajisje të përdorura për minierën e Bitcoin ishin konfiskuar në qytetin verior të Tianjin.

Numri i pajisjeve të konfiskuara përputhet pikërisht me atë të pajisjes së humbur që u vjedh në tre vjedhje me thyerje në qendrat e të dhënave në Islandë dhjetorin dhe janarin e kaluar, përcjell Telegrafi.

Policia islandeze shpejt arriti të identifikojë dhe arrestojë dy të dyshuar në shkurt. Një prej tyre tani përballet me një urdhër arresti ndërkombëtar, pasi ai u arratis nga një burg islandez dhe u arratis në Suedi në mes të prillit.

Pajisjet e munguara deri më sot nuk janë gjetur. Vlerën totale të saj vlerësohet në 200 milionë krona, të barabartë me pothuajse dy milionë dollarë. Policia islandeze ka monitoruar konsumin e energjisë në vend për rritje jonormale pa sukses. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Arbnor Rushiti fitues i BMW të serisë së 3-të - Go+ LOJË E TRENT

Arbnor Rushiti fitues i BMW të serisë së 3-të - Go+ LOJË E TRENT

GO+
Kompani ndërkombëtare do të marrin pjesë në panairin e parë për pasuri të paluajtshme - Prishtina Real Estate Expo 2023

Kompani ndërkombëtare do të marrin pjesë në panairin e parë për pasuri të paluajtshme - Prishtina Real Estate Expo 2023

Prishtina Real Estate EXPO
A e dini ku mund të këmbeni kriptovaluta në Kosovë?

A e dini ku mund të këmbeni kriptovaluta në Kosovë?

exCoins.me
Në Prishtina Mall, me 5 tetor hapen - Zara, Bershka, Pull&Bear dhe Stradivarius

Në Prishtina Mall, me 5 tetor hapen - Zara, Bershka, Pull&Bear dhe Stradivarius

Prishtina Mall
Tech Park Prishtina gati të hapet - moment historik për të ardhmen e teknologjisë në Kosovë

Tech Park Prishtina gati të hapet - moment historik për të ardhmen e teknologjisë në Kosovë

STIKK - Kosovo ICT Association
“Numri që keni thirrur për momentin nuk është në dispozicion” – Vala njofton se ka probleme teknike

“Numri që keni thirrur për momentin nuk është në dispozicion” – Vala njofton se ka probleme teknike

Ekonomi
Kalo në kategori