Tenistja britanike, Emma Raducanu ka fituar finalen e US Open pas një paraqitjeje fantastike kundër kanadezes Leylah Fernandez .

Bota mbajti frymën në një finale të tensionuar mes dy adoleshentëve të luajtur në US Open, por e cila u fitua vetëm nga Raducanu, e cila është gjysmë rumune dhe gjysmë kineze, e lindur në Kanada dhe që përfaqëson Britaninë.

Raducanu, e cila nuk humbi asnjë set të vetëm gjatë gjithë turneut, bëhet femra e parë britanike që fiton US Open që nga viti 1968 pas fitores së saj ndaj Fernandes me rezultat 6-4, 6-3.

18-vjeçarja ra në gjunjë duke mos besuar para se të ngjitej në tribuna për të festuar me ekipin e saj, pasi kishte mbërritur në Nju Jork thjesht duke synuar një vend në shortin kryesor.

Adoleshentja do të marrë shpërblimin prej 1.8 milionë funtesh – më shumë se tetë herë fitimet e saj aktuale në karrierë – si dhe 2,000 pikë në renditjen e përgjithshme, të cilat do ta lëvizin atë nga pozita e saj aktuale 150 në vendin e 23.

Radaucanu kishte një mbështetje të jashtëzakonshme në Parklangley Club në Beckenham, ku Emma luante nga mosha gjashtë vjeçare.

Minutat e fundit të lojës ishin tepër të tensionuara ndërsa njerëzit shikonin, por thirrjet “Ema, Ema, Ema” dhe lotët e gëzimit shpërthyen në të gjithë vendin ndërsa 18-vjeçarja ra në tokë dhe fitoi medaljen e artë në Nju Jork. /Telegrafi/