Françesko Tahiraj është lojtari më i ri i Lokomotivës së Zagrebit, duke shtuar numrin e futbollistëve shqiptarë në këtë ekip.

Sulmuesi 24-vjeçar, ishte pjesë e Hajduk Split në sezonin e fundit, me të cilët mbylli bashkëpunimin para pak ditësh dhe ishte një lojtar i lirë.

Futbollisti shqiptar nuk vonoi për të gjetur ekipin e ri, teksa vendosi të vazhdojë karrierën e tij te skuadra e Lokomotivës së Zagrebit.

Tahiraj në të kaluarën ka qenë pjesë Kombëtares së moshave, ndërsa me kalimin te Lokomotiva, shpreson të tregojë paraqitje të mira, për të marrë edhe një ftesë nga Kombëtarja e parë.

Te Lokomotiva e Zagrebit, Tahiraj do të gjejë edhe katër shqiptarë të tjerë, si Sherif Kallaku, Indrit Tuci, Enis Çokaj dhe Jon Mersinaj.

Tahiraj ka dalë nga akademia e Juventusit, teksa ka qenë edhe pjesë e 19-vjeçarëve të Carpit e Torinos, për të kaluar në 2015-ën te Zavrc, Aluminij, Hajduk Split dhe së fundmi do vazhdojë te Lokomotiva në Kroaci. /Telegrafi/