Genoa ka njoftuar zyrtarisht se ka shkarkuar trajnerin Andriy Shevchenko.

Trajneri 45-vjeçar ukrainas mbikëqyri 11 ndeshje në krye të klubit italian që nga ardhja e tij më 7 nëntor. Ai fitoi një nga ato ndeshje, duke barazuar tre dhe duke humbur shtatë të tjerat.

Genoa falënderoi Shevchenkon dhe stafin e tij për punën e tij të palodhur dhe njoftoi se trajneri U-17 Abdoulay Konko do të marrë drejtimin e skuadrës si trajner i përkohshëm, derisa të bëhet një emërim i përhershëm.

Shevchenko më parë pati sukses në krye të ekipit kombëtar të Ukrainës, duke mbikëqyrur 52 ndeshje në pesë vitet e tij në detyrë.

Ai e udhëhoqi skuadrën në çerekfinalet e Euro 2020 për herë të parë në historinë e tyre dhe ai u largua nga roli menjëherë më pas.

Ndeshja e fundit e trajnerit ukrainas në krye të Genoas ishte humbja e tyre 3-1 ndaj Milanit në raundin e 16-të të Coppa Italia. /Telegrafi/