Federata Mbretërore e Futbollit Spanjoll (RFEF) ka njoftuar se Luis Enrique nuk do të jetë më menaxher i kombëtares spanjolle, me vendimin që hyn në fuqi menjëherë.

Reklama

Luis Enrique mori kombëtaren spanjolle në 2018 pas Kupës së Botës në Rusi dhe me një pushim të shkurtër në 2019.

Më parë periudha e tij u konsiderua mjaft e suksesshme, duke arritur në gjysmëfinalen e Euro 2021, por eliminimi i tyre dramatike me penallti nga Maroku në fazën e 1/8-tës në Kupën e Botës nënkuptonte se një rinovim i kontratës së tij nuk u konsiderua nga RFEF.

Asturani u falënderua nga RFEF për punën e tij, duke vendosur që një ‘projekt i ri’ ishte i nevojshëm për të përparuar ekipin spanjoll.

Reklama

“RFEF dëshiron të falënderojë Luis Enrique dhe të gjithë stafin e tij stërvitor në krye të kombëtares në vitet e fundit. Si presidenti, Luis Rubiales, ashtu edhe drejtori sportiv, Jose Francisco Molina, i kanë përcjellë trajnerit vendim i miratuar”, thuhet në njoftimin e RFEF.

Reklama

Deri më tani, ata nuk kanë shpallur ndonjë pasues të Enriques, por trajneri i Spanjës U-21, Luis de la Funte llogaritet si favorit. /Telegrafi/