LAJMI I FUNDIT:

Zyrtare: Borussia Dortmund gjen zëvendësuesin e Haaland, nënshkruan me Adeyemin

Zyrtare: Borussia Dortmund gjen zëvendësuesin e Haaland, nënshkruan me Adeyemin

Borussia Dortmund ka nënshkruar me sulmuesin Karim Adeyemi nga kampioni austriak RB Salzburg.

20-vjeçari përfundoi sot kontrollin mjekësor në Dortmund dhe nënshkroi kontratën e vlefshme deri më 30 qershor 2027 në orët e vona të pasdites.


Drejtori sportiv i BVB, Michael Zorc e ka lavdëruar transferimin e ti, duke thënë se aftësia e tij për të shënuar gola do t’i ndihmojë shumë skuadrës.

Pas transferimeve të Niklas Sule dhe Nico Schlotterbeck, sulmuesi Karim Adeyemi bëhet i treti transferim për milionerët për sezonin e ri.

Adeyemi, kampion i Evropës U21 i vitit 2021, aktualisht është golashënuesi më i mirë në Bundesligën austriake me 19 gola.

Gjatë katër viteve të tij në Salzburg, ai fitoi gjashtë tituj (tri herë kampionatin, tri herë Kupën).

Në sezonin aktual, Adeyemi bëri gjithsej 35 paraqitje (22 gola/6 asistime) për Salzburgun në Bundesligë dhe Ligën e Kampionëve. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Zyrtare: Sylvinho publikon listën e Shqipërisë me lojtarët e ftuar për Euro 2024 - Cikalleshi mbetet jashtë

Zyrtare: Sylvinho publikon listën e Shqipërisë me lojtarët e ftuar për Euro 2024 - Cikalleshi mbetet jashtë

Kombëtarja e Shqipërisë
Liga e Kampionëve, zbulohen vazot për sezonin e ardhshëm me 36 skuadra

Liga e Kampionëve, zbulohen vazot për sezonin e ardhshëm me 36 skuadra

Liga e Kampionëve
Nuk ka dyshime për Vinicius Junior se kush e meriton Topin e Artë - jep emrin e një top lojtari

Nuk ka dyshime për Vinicius Junior se kush e meriton Topin e Artë - jep emrin e një top lojtari

La Liga
Surpriza më e madhe në listën e Shqipërisë: Kush është Medon Berisha, i ftuari

Surpriza më e madhe në listën e Shqipërisë: Kush është Medon Berisha, i ftuari "special" i Sylvinhos për Euro 2024

Kombëtarja e Shqipërisë
Formacioni i mundshëm i Shqipërisë në Euro 2024

Formacioni i mundshëm i Shqipërisë në Euro 2024

Kombëtarja e Shqipërisë
Rikthimi në majat e futbollit evropian: Flick ka gati transferimin e parë te Barcelona

Rikthimi në majat e futbollit evropian: Flick ka gati transferimin e parë te Barcelona

Bundesliga
Kalo në kategori