Arbër Zeneli ka dhënë një intervistë për gazetën suedeze “Fotbollskanalen”, duke treguar për lëndimin e tij, ekipin e Kosovës dhe interesimin e madh që e kishte Chelsea për të.

Ylli i ‘Dardanëve’ ka thënë se ishte koha që të largohej nga Heerenveen dhe të kalonte te Reims në janarin e vitit 2019, por aktualisht po rikuperohet nga një lëndim që pësoi në ndeshjen kualifikuese për Euro 2020 ndaj Malit të Zi.

“Ndjeva se ishte koha për të provuar diçka të re. Unë kisha një eksperiencë të keqe me një agjent përpara se të ndodhnin këto gjëra. Pasi u transferova në Heerenveen, unë nënshkrova me një agjent tjetër që erdhi me shumë fjalime dhe gjëra të tilla. Pastaj u lëndova dhe prapë bëra një përpjekje të mirë pas dëmtimit tim për sa i përket pikëve dhe mënyrës sesi luajta. Për fat të keq, ndjehem sikur nuk duhet t’i besoni të gjithëve dhe gjithçka që thuhet”, ka thënë Zeneli, transmeton Telegrafi.

“Unë isha pak i pikëlluar, ju doni të provoni diçka të re. Agjentët thonë se ata kanë diçka që po ndodh dhe atëherë ju mendoni se së shpejti është koha. Por nuk ishte asgjë dhe në fund e prishëm kontratën dhe shkuam rrugëve të ndryshme. Pastaj gjeta një agjent tjetër dhe më pas ndjeva “është koha, dua të testoj diçka të re”.

“Unë isha në Heerenveen për tre vjet dhe më në fund kalova në Reims. Ata ishin më të interesuar dhe ata vërtet erdhën te drejtori sportiv në Heerenveen dhe thanë: “Arbër është përparësia jonë kryesore dhe ne e duam atë sa më shpejt të jetë e mundur. Ishte një gjë e tillë që unë e vlerësova, që ata me të vërtetë më donin mua”, thotë 24-vjeçari për Fotbollskanalen.

Por, kishte zëra për klube dukshëm më të mëdha se Reims. Nëntë ditë para transferimit të Zenelit në Reims , Sky Sports raportoi se Chelsea dhe disa skuadra të tjera angleze po shikonin nga afër lojën e tij . Ai vetë thotë se në të vërtetë kishte substancë në informacion dhe se The Blues ishin të interesuar.

“Po. Unë bisedova me agjentin dhe ishte ofertë konkrete, ata ishin të interesuar. Por, sigurisht që duhet të bëjë me kohën dhe gjëra të tilla. Chelsea është një klub tepër i madh dhe po të kishin ardhur tek unë 100%, atëherë unë mendoj se askush nuk do të kishte refuzuar. Në fund, unë kalova te Reims. Nëse ëndërroj shumë, atëherë shpresoj që Chelsea të vijë përsëri nëse luaj mirë këtu në Reims. Shpresoj që klube të tilla janë të interesuara për mua pasi të kthehem nga dëmtimi.

Ai nuk e sheh Reims si një destinacion përfundimtar në karrierën e tij. Në klubin Ligue 1, ai dëshiron të tregojë formën e përparme dhe pastaj të bëjë një hap tjetër në nivele më të larta, përcjell Telegrafi.

“Po, natyrisht. Nëse mendoni si unë, ndjehet sikur hapi nga Heerenveen në një nga klubet më të mëdha në Evropë është pak më i madh. Jeni mësuar të luani 90 minuta në çdo lojë dhe më pas mund të mos luani fare. Ndjeva se nëse kishte ndonjë gjë nga këto klube vërtet të mëdha, atëherë duhet të kishte një plan. Nuk dëgjova shumë nga agjenti, përveç se ishte konkret. Kjo është arsyeja pse zgjodha kartën e sigurt”.

Ndërsa Zeneli që u largua nga Heerenveen vjeshtën e kaluar, ai gjithashtu shënoi katër gola në Ligën e Kombeve për Kosovën. Në nivelin e Përfaqësueses, ai kishte zgjedhur fillimisht kombëtaren Suedeze. Historia e zgjedhjes së ekipit kombëtar ka fillesat e saj në kombëtaren U21 dhe Kampionatin Evropian të vitit 2015. Zeneli iu bashkua skuadrës si një nga tre lojtarët e lindur më 1995. Megjithatë, atij nuk iu lejua të luante një minut të vetme.

“Nuk më pëlqen të rri i heshtur, por të jem i sinqertë, kështu u ndjeva pas finales së Kupës Evropiane në vitin 2015 me U21, vitin që fituam. Ndihej sikur ata me të vërtetë besonin në mua, nuk mund të luaja, edhe pse shpresoja të merrja një minut”.

“Tashmë, kishte klube të interesuara që do të interesoheshin për mua dhe ajo (pa kohë për të luajtur) çoi në një ulje të interesimit. Por, unë isha një nga më të rinjtë në ekip me Kristoffer Olsson dhe Simon Gustafson, ne ishim të vitit 95-të. Pjesa tjetër ishte 94-të, 93-të dhe 92-të. Sigurisht, u ndjeva i nderuar që isha në një finale të Kupës Evropiane, por ndjeva se kishte disa komplikime, ose çfarë të them. Pasi nënshkrova me Heerenveen (1 janar 2016) u ndje sikur nuk mora mundësinë që më duhej”.

“Nëse shikoni minutat dhe pikat e lojës, unë isha njëri prej tyre, nëse jo ai, isha në mesin e më në formë nga gjenerata U21. Prapëseprapë, më dukej sikur isha duke luajtur një lojë dhe ndeshjen tjetër nuk luaja sepse nuk kisha mjaftueshëm aftësi mbrojtëse, të cilën nuk mund ta ndryshoj”.

“Unë jam një lojtar sulmues dhe duhet të jem në gjendje të fokusohem qind për qind në pjesën ofanzive. Sigurisht, edhe unë do të punoj në pjesën defanzive, por kjo nuk është përparësia ime. Pastaj ka edhe shumë gjëra të vogla, të cilat nuk dua t’i adresoj, dhe bëhet fjalë për biseda personale me trajnerët. Në përgjithësi, u ndjeva sikur nuk më besuan njëqind për qind. Kur mora thirrjen nga Kosova që ata më donin në kualifikimet e Kupës së Botës”.

Zeneli bëri debutimin te Përfaqësuesja e Kosovës më 6 tetor 2016. Në atë kohë, Përfaqësuesja nuk kishte edhe shumë suksese. Kosova, e cila debutoi në kualifikimet për Kupën e Botës atë vit, mori një pikë në një grup të përbërë nga Kroacia, Ukraina, Turqia, Islanda dhe Finlanda, transmeton Telegrafi.

Përfaqësuesja e Kosovës (Foto: Ridvan Slivova/Telegrafi)

Pas atyre kualifikimeve, Kosova ka shkuar shumë lart edhe në kualifikimet evropiane, Përfaqësuesja përfundoi e treta në një grup me Anglinë, Republikën Çeke, Bullgarinë dhe Malin e Zi. Vendi i tretë do të thotë që Kosova do të luajë për një vend në Euro 2020 në mars të vitit të ardhshëm. Në play-off  të Ligës së Kombeve fillimisht do të përballemi me Maqedoninë Veriore dhe në rast të fitores, do ta presim fituesn, Gjeorgji – Bjellorusi. Zeneli, i cili shënoi golin e parë të Kosovës në kualifikimet e Kampionatit Evropian, thotë se kemi shanse të mira.

Arbër Zeneli: Do jem i gatshëm për ndeshjen ndaj Maqedonisë së Veriut në Ligën e Kombeve Arbër Zeneli: Do jem i gatshëm për ndeshjen ndaj Maqedonisë së Veriut në Ligën e Kombeve

“Kemi shanse tepër të mira për të vazhduar më tej. Ne kemi një ekip të mirë, por kemi pasur fat të keq me lëndime dhe gjëra të tilla. Kur të gjithë janë rikthyer, unë mendoj se mund të garojmë me ekipe më të mëdha”.

“Për shembull, kemi luajtur 2-2 kundër Danimarkës në një ndeshje miqësore. Danimarka luajti me ekipin e tyre më të mirë përveç Christian Eriksen i cili u fut në pjesën e dytë. Ne bëmë dy gabime dhe ata shënuan. Kemi kushte tepër të mira për të arritur në Kampionatin Evropian dhe ky është shansi më i madh që do të kemi ndonjëherë. Ne me të vërtetë duhet të jemi të përgatitur për atë detyrë dhe ta çojmë Kosovën në Kampionatin Evropian. Do të ishte histori”, ka shtuar më tej Zeneli për gazetën suedeze. /Telegrafi/