LAJMI I FUNDIT:

Zelensky papritur anulon fjalimin në Kongresin amerikan

Zelensky papritur anulon fjalimin në Kongresin amerikan

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky anuloi papritur sot fjalimin e planifikuar në Kongresin amerikan për shkak të një rasti që i doli në “minutën e fundit”, tha udhëheqësi demokrat i Senatit, Chuck Schumer.

“Zelensky nuk mund të paraqitet në takimin tonë të orës 15:00, diçka ndodhi në minutën e fundit”, tha ai para gazetarëve.

Presidenti ukrainas duhej të fliste praktikisht para Kongresit me shpresën se do të ndikonte tek ligjvënësit për të miratuar një paketë të re ndihme për vendin e tij.

Uashingtoni ofron ndihmën më të madhe ushtarake për Kievin dhe ka dhënë dhjetëra miliarda dollarë që nga fillimi i pushtimit rus në shkurt të vitit 2022, raporton nypost.

Fëmijët rusë ushtrojnë në gjuajtje me armë duke qëlluar fotot e Zelenskyt, Bidenit dhe Stoltenbergut
Lexo po ashtu Fëmijët rusë ushtrojnë në gjuajtje me armë duke qëlluar fotot e Zelenskyt, Bidenit dhe Stoltenbergut

Kongresi amerikan, i cili deri më tani ka miratuar paketa të mëdha ndihme ushtarake, humanitare dhe makroekonomike për Kievin, përbëhet nga dy dhoma. Republikanët kanë shumicën në Dhomën e Përfaqësuesve dhe një numër prej tyre kërkojnë që menjëherë të ndërpritet ndihma për Kievin.

Në Senat, ku demokratët janë në shumicë, republikanët e opozitës janë në favor të mbështetjes së Ukrainës.

Për të miratuar ndihmën, republikanët po kërkojnë politika më të ashpra ndaj emigrantëve në kufirin me Meksikën, gjë që demokratët deri më tani kanë refuzuar ta bëjnë.

Kryetari republikan i Dhomës së Përfaqësuesve, Mike Johnson, tha sot se asnjë ndihmë e re për Ukrainën nuk do të miratohet pa një “ndryshim rrënjësor” në politikën e migrantëve. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Pamje që tregojnë sesi ushtrisë ruse i mungon profesionalizmi në fushëbetejë – gabimet që u kanë kushtuar edhe me jetë

Pamje që tregojnë sesi ushtrisë ruse i mungon profesionalizmi në fushëbetejë – gabimet që u kanë kushtuar edhe me jetë

Evropa
Kreu i ushtrisë britanike tregon se kur Ukraina mund të fillojë kundërofensivën

Kreu i ushtrisë britanike tregon se kur Ukraina mund të fillojë kundërofensivën

Evropa
U pyet se a do të ketë takim me kryeministrin kroat, Vuçiq në Tiranë: Nuk e di nëse do të diskutojmë për cilësinë e ‘smokit dhe krembananeve’

U pyet se a do të ketë takim me kryeministrin kroat, Vuçiq në Tiranë: Nuk e di nëse do të diskutojmë për cilësinë e ‘smokit dhe krembananeve’

Serbia
Elefanti kapë më hundë turisten ruse në Indi, e përplas me të forcën në tokë

Elefanti kapë më hundë turisten ruse në Indi, e përplas me të forcën në tokë

Azia
Kishin dalë për skijim, bora “i varrosi për së gjalli” – pamje nga shpëtimi i skiatorëve në Nevada dhe Kaliforni

Kishin dalë për skijim, bora “i varrosi për së gjalli” – pamje nga shpëtimi i skiatorëve në Nevada dhe Kaliforni

Amerika
Rusët abuzuan me trupin e pajetë të Navalnyt

Rusët abuzuan me trupin e pajetë të Navalnyt

Evropa
Kalo në kategori