LAJMI I FUNDIT:

Zbulohet se sa para do të fitojnë finalistët e Kupës së Italisë

Zbulohet se sa para do të fitojnë finalistët e Kupës së Italisë

Fituesi i Kupës së Italisë për edicionin 2022-2023 do të fitojë rreth 4.5 milionë euro, ndërsa çmimi për nën-kampionët është dy milionë euro.

Fiorentina dhe Interi takohen në finalen e Kupës së Italisë në Stadio Olimpico sot (e mërkurë) mbrëma me fillim nga ora 21:00.

Calcio&Finanza ka zbuluar se fituesi i ndeshjes së sotme do të fitojë rreth 4.5 milionë euro, ndërsa humbësi do të marrë dy milionë euro.


Fiorentina – Inter, formacionet e mundshme të finales së Kupës së Italisë
Lexo po ashtu Fiorentina – Inter, formacionet e mundshme të finales së Kupës së Italisë

Interi dhe Fiorentina kanë fituar tashmë rreth tre milionë euro për arritjen në finale, kështu që, në përgjithësi, skuadra që ngre kupën do të marrë shtatë milionë euro, rreth dy milionë euro më shumë se nën-kampionët.

Viola dhe Nerazzurrët do të marrin gjithashtu nga 45 për qind nga të ardhurat e biletave për ndeshjen e sotme në Olimpico, ndërsa Lega Serie A do të mbajë 10 për qindshin e mbetur.

Të ardhurat nga biletat për finalen e sezonit të kaluar ndërmjet Interit dhe Juventusit, gjithashtu në Stadio Olimpico, ishin 5.15 milionë euro, me pothuajse 68 mijë tifozë në stadium.

Me arritjen në finale, Interi dhe Fiorentina kanë fituar gjithashtu qasje në Superkupën e 2023/24, e cila do të përfshijë katër klube për herë të parë.

Fituesi i Serie A, Napoli është kualifikuar, ndërsa vendi i katërt dhe i fundit i takon nën-kampionëve të ligës që momentalisht janë Lazio. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Laporta e do Nico Williamsin, Flick preferon yllin tjetër të Spanjës

Laporta e do Nico Williamsin, Flick preferon yllin tjetër të Spanjës

La Liga
Rodri zemëroi anglezët me provokimet në festë e organizuar në Madrid, bashkëlojtari i tij i kujtoi se ku luan

Rodri zemëroi anglezët me provokimet në festë e organizuar në Madrid, bashkëlojtari i tij i kujtoi se ku luan

Ndërkombëtare

"Yamal duhet të ndalohet të luajë" - ylli i Spanjës zë në befasi të gjithë me deklaratën për Laminen

Përfaqësueset
Al-Nassr i Ronaldos ofron mega kontratë për ta bërë yllin e Real Madridit futbollistin më të paguar në botë në pozicionin e tij

Al-Nassr i Ronaldos ofron mega kontratë për ta bërë yllin e Real Madridit futbollistin më të paguar në botë në pozicionin e tij

La Liga
Ronaldo, Messi, Pele apo Maradona? - ChatGPT tregon se kush është lojtari më i mirë i të gjitha kohërave

Ronaldo, Messi, Pele apo Maradona? - ChatGPT tregon se kush është lojtari më i mirë i të gjitha kohërave

Ndërkombëtare
Tifozët e Anglisë shpallin fajtor një lojtar për humbjen e finales nga Spanja

Tifozët e Anglisë shpallin fajtor një lojtar për humbjen e finales nga Spanja

Përfaqësueset
Kalo në kategori