Ylli i “Friends”, Matthew Perry ka dhënë intervistën e tij të parë, në të cilën ai detajon se si varësia e tij nga droga dhe alkooli gati i kushtoi me jetë.

Ylli, 53 vjeç, zbuloi se atij iu dha vetëm dy për qind mundësi për të mbijetuar pasi një varësi ndaj opioideve shkaktoi plasjen e zorrës së trashë kur ai ishte 49 vjeç, duke e lënë atë në koma për dy javë dhe duke kaluar muaj në spital – një fakt për të cilin fansat e tij nuk ishin në dijeni.

Reklama

Pasi vuajti nga një perforim gastrointestinal, Matthew tha se iu desh të përdorte një qese kolostomie për nëntë muaj, tani ka pasur 14 operacione në stomak në total dhe ka qenë në rehabilitim 15 herë në një përpjekje për t’u pastruar.

Reklama
Reklama

Foto: Getty Images

Aktori i njohur më së shumti për rolin e Chandler Bing, ka detajuar betejën e tij prej dekadash për të çliruar veten nga sëmundja e varësisë, shkruan DailyMail.

“Mjekët i thanë familjes sime se kisha dy për qind mundësi për të jetuar. Më vendosën një gjë të quajtur një makinë ECMO, e cila bën të gjithë frymëmarrjen për zemrën dhe mushkëritë tuaja. Askush nuk i mbijeton asaj”, tha ai.

“Më duhej të prisja derisa të isha mjaft i kthjellët – dhe të largohesha nga sëmundja aktive e alkoolizmit dhe varësisë – për t’i shkruar të gjitha. Dhe gjëja kryesore ishte se isha shumë i sigurt se do t’i ndihmonte njerëzit”, tha aktori për People.

Reklama

Duke folur për rolin e tij kryesor në “Friends” në moshën 24-vjeçare, varësia e tij nga alkooli kishte filluar të dilte në sipërfaqe.

Reklama

Ai tha se mund t’ia dilte mbanë, por ishte ‘rrënjosur në shumë telashe’ në kohën kur ishte 34 vjeç.

Ai tha se kishte vite gjatë asaj kohe kur ai ishte esëll dhe në fakt, ai ishte esëll gjatë gjithë sezonit të nëntë, vitin kur u nominua për aktorin më të mirë.

Në një moment gjatë karrierës së tij në “Friends”, ai pranon se merrte 55 Vicodin në ditë dhe ishte me mbipeshë, por megjithatë ai ‘nuk dinte si të ndalonte’.

Reklama

Ai tha se sëmundja është përkeqësuar dhe është progresive gjatë viteve dhe vuri në dukje se shokët e tij të “Friends” ‘ishin mirëkuptues dhe ata ishin të duruar’ me të.

“Unë jam mjaft i shëndetshëm tani”, tha ai tutje.

Stomaku i tij është i mbuluar me plagë nga 14 operacionet e tij dhe tha se ato shërbejnë si një kujtesë për të qëndruar esëll.

Reklama

Aktori, i cili u kontrollua në rehabilitim gjatë kohës së tij në “Friends” një herë në 1997 dhe përsëri në 2001.

Matthew i tha New York Times në vitin 2002, një vit pasi ishte esëll: ‘Kur fama ndodh, është si Disneyland për një kohë’.

Reklama

“Për mua zgjati rreth tetë muaj, kjo ndjesi “e kam arritur, jam i emocionuar, nuk ka asnjë problem në botë”, kishte thënë ai.

Ai bëri periudhën e tij të tretë në rehabilitim në maj 2011, kur një përfaqësues i yllit tha se ishte për të parandaluar një rikthim në gjendje e mëparshme me alkoolin.

Theksojmë që vitin 2021, kasti i “Friends” u ribashkua në ekran për herë të parë pas 17 vitesh pasi u vonua një vit për shkak të pandemisë COVID-19. /Telegrafi/

Reklama