Pothuajse të gjithë ata që shikojnë përballjen mes Colby Covington dhe Jorge Masvidal do të jenë të dëshpëruar që njëri prej tyre të fitojë.

Kjo nuk është thjesht një ngritje supesh dhe të shijoni një lloj lufte me super protagonistë – veçanërisht Covington – që është një luftëtarë tejet i zoti.

Masvidal ka shijuar një periudhë të mrekullueshme në karrierën e tij me fitore të mëdha ndaj kundërshtarëve si Ben Askren dhe Nate Diaz, por a do të jenë në gjendje taktikat e tij e gjithanshme goditëse të mbajë jashtë presionit të pamëshirshëm dhe aftësisë së mundjes së Covington?

Kamaru Usman has fought both men and beaten them twice each and he tips Masvidal

Disa nga emrat më të mëdhenj të MMA-së kanë thënë fjalën e tyre, duke parashikuar se cilit do t’i dhuronin fitoren.

Reklama
Reklama

Një luftëtar që e di shumë mirë se si është të ndash një tetëkëndësh me këta luftëtarë është Kamaru Usman.

Numri një në kile për kile është përballur me të dy dy herë, kështu që është personi më i pozicionuar për të dhënë verdiktin e tij në meç.

Të gjitha lajmet nga UFC Të gjitha lajmet nga UFC

Usman i tha ESPN : “Unë mendoj se [Masvidal] mund të fitojë potencialisht luftën sepse një gjë për të është se ai është një nga djemtë e vetëm që në qëndrimin e tij, ai është kaq i gjatë dhe mund t’u bëjë ballë mundësve”.

“Ai është shumë, shumë i mirë në goditjen – kaq i relaksuar – dhe është kaq i shpejtë dhe është në gjendje të të prekë. Ai mund të mos ndihet aq i vështirë, por ai mund të godas fuqishëm dhe të të vë në dysheme”.

Reklama
Reklama

Anthony Smith pajtohet, duke thënë: “Colby ka pësuar kaq shumë lëndime kohët e fundit për shkak të mënyrës se si lufton, dhe unë do të prisja që ai të merrte të njëjtën qasje si Kamaru Usman kundër Masvidal”.

Anthony Smith thinks Masvidal will get a finish against his former team-mate

“Ata të dy janë stërvitur së bashku për një kohë të gjatë – ata i dinë sekretet e njëri-tjetrit. Përparësia mendore shkon te Masvidal, ai është më shumë i relaksuar, mendoj se Masvidal e përfundon atë”.

Por, Gilbert Burns, mbajti anën e Covington, duke thënë: “Mendoj se do të jetë një shfaqje dramatike e frikshme. Unë besoj se Colby Covington fiton me ritmin dhe mundjen e tij”.

Reklama

Michael Chiesa tha: “Kjo është një luftë e vështirë për të dy djemtë. Jorge Masvidal ka treguar se çfarë është i aftë – ajo që ai bën kundër Usman në një njoftim të shkurtër ishte kaq mbresëlënëse”.

Reklama

Gilbert Burns is tipping the wrestling of Covington to win the day in Las Vegas

Por Jack Hermansson shtoi: “Unë me të vërtetë e dua Masvidalin, por Colby Covington është i veçantë – ai ka ritëm të çmendur dhe mundjen”.

“Unë besoj se Covington e merr atë”.

Ylli britanik Lerone Murphy u përpoq të shkonte për favoritin e tij, por më në fund zgjodhi Masvidal: “Unë po shkoj për Colbyn. Është e vështirë, Masvidal e mposhti Usmanin – në fakt, unë do të shkoj për Masvidal”. /Telegrafi/