LAJMI I FUNDIT:

Xhaka ia kujton serbëve shqiponjën me një video në ‘Instagram’, përcjellje speciale për shqiptarin në Serbi

Xhaka ia kujton serbëve shqiponjën me një video në ‘Instagram’, përcjellje speciale për shqiptarin në Serbi

Zvicra do të nis kampanjën kualifikuese për Kampionatin Evropian Euro 2024 në sfidën e parë që do ta luajnë në udhëtim te Bjellorusia.

Reklama

Por duke marrë parasysh se bjellorusët e kanë të ndaluar t’i zhvillojnë ndeshjet në vendin e tyre, ata kanë zgjedhur Serbinë ku do të luajnë.

Duke marrë parasysh historinë e Granit Xhakës me Serbinë, Federata e Futbollit të Zvicrës ka vendosur për sigurim të shtuar dhe special dhe sytë e të gjithëve janë te Granit Xhaka.

Gazeta zvicerane Blick ka publikuar një reportazh nga Beogradi, ku shkruan se aty është gjithçka qetë.

“Udhëtimi i Kombëtares në Beograd të premtën mbrëma për ndeshjen kualifikuese kundër Bjellorusisë është i qetë dhe efikas. Në dalje të terminalit VIP ka njësi speciale të policisë, në mbështetje të sigurimit zvicera. Pas uljes në aeroportin e Beogradit, trajneri Murat Yakin na jep një buzëqeshje dhe thotë se fluturimi ishte ‘top'”, shkruan Blick.

Ditën e djeshme Xhaka shpërndau një video duke bërë shqiponjën dy krenare.

“Në fokus është Granit Xhaka i cili shpërndau një video duke bërë shqiponjën dy krenare, video e postuar nga gruaja e tij Leonita në ‘InstaStory’. Kapiteni i Zvicrës është i blindur nga sigurimi zviceran rrugës për në autobusin e ekipit. Xhaka kishte bërë shqiponjën dy krenare në vitin 2018 në Rusi në fitoren 2-1 ndaj Serbisë, derisa vitin e kaluar prishtinasi kishte përplasje me futbollistët serb në fushë si dhe pas fitores 2-1 veshi fanellën Jashari, duke u cilësuar nga serbët si provokim”.

“SFV ka qenë e veditshme se Xhaka është një figurë e urryer në Serbi dhe për këtë arsyeje ka një mbrojtje të veçantë. Por frika zhduket shpejtë, pasi në aeroportin e Serbisë, përveç gazetarëve zviceran askush nuk është interesuar për kombëtaren zvicerane”, shkruan Blick.

Bjellorusia dhe Zvicera përballen në Novi Sad me fillim nga ora 18:00, derisa për Zvicrën në këtë duel do të luaj vetëm Granit Xhaka.

Në listën e Murat Yakin ishin edhe Xherdan Shaqiri dhe Andi Zeqiri, por ata mungojnë shkaku i lëndimeve. /Telegrafi/