Princi William dhe Kate Middleton nuk kishin një bisedë të ulur me Princin Harry pas varrimit të Princit Philip sepse kishin frikë se do të dilnin detaje, ka pohuar një historian mbretëror.

Treshja u pa duke ecur dhe duke biseduar së bashku për disa minuta ndërsa u larguan nga ceremonia e varrimit të gjyshit të tyre në Kalanë Windsor në prill.

Në atë kohë besohej që vëllezërit pastaj flisnin me njëri-tjetrin dhe me babanë e tyre Princin Charles për rreth dy orë më vonë, shkruan DailyMail.

Kjo u tha të ishte me shpresën për të riparuar marrëdhëniet pas intervistës bombë të Princit Harry dhe Meghan me Oprah Winfrey.

Sidoqoftë, historiani kryesor mbretëror Robert Lacey ka thënë në një version të azhurnuar të librit të tij “Battle of the Brothers” se biseda nuk u zhvillua sepse mbretërorët ishin të shqetësuar se biseda e tyre do të dilte.

Në librin, i cili po serializohet në “The Times”, Z. Lacey shkroi: “Ata u thanë miqve se nuk mund të shihnin asnjë kuptim të flisnin me Harryn pasi që çdo diskutim mbi substancën do të kthehej drejt Meghanit për t’u zbuluar përmes Oprah [Winfrey] ose disa tentakula të tjera të rrjetit Sussex”.

Në vend të kësaj, Princi Charles thuhet se ishte kthyer në shtëpinë e tij në Uells ndërsa Kate dhe William shkuan në shtëpi në Pallatin Kensington për të vënë në shtrat fëmijët e tyre.

Thuhet se Princi Harry kishte biseduar me vëllain dhe babanë e tij pas intervistës së tij me Oprah Winfreyn, por këto diskutime nuk ishin “produktive”.

Z. Lacey gjithashtu tha në librin e tij të azhurnuar se nuk ishte “rastësisht” që as Princesha Anne dhe as Kontesha e Wessex – gruaja e Princit Edward – nuk folën në publik me Princin Harry në ditën e varrimit të Princit Philip.

Princi Harry dhe Meghan Markle tronditën familjen me akuza gjatë intervistës shpërthyese me zonjën Winfrey në mars.

Ata pretenduan se të dy ishin ‘bllokuar’ nga Familja Mbretërore.

Harry dhe William u panë duke biseduar pas varrimit të Princit Philip pasi ata morën një vendim të improvizuar për të ecur përsëri në Kështjellën Windsor në vend që të përdorin makinat shtetërore që i prisnin.

Harry fillimisht u pa duke folur me kunatën e tij Kate, por ajo dukej se rrinte pezull në mënyrë që ai të mund të fliste me William për disa momente pa të.

Meghan dhe Harry akuzuan mbretërorët tjerë për racizëm institucional gjatë intervistës 90-minutëshe me Oprah.

Ata pretenduan se një anëtar i familjes – jo Mbretëresha ose Princi Philip – vuri në dyshim se çfarë ngjyre do të kishte lëkura e djalit të tyre Archie. /Telegrafi/