Deontay Wilder mund të vuajë nga një dëmtim në tru, pas humbjes së tij brutale nga Tyson Fury vitin e kaluar, sipas ish-trainerit Mark Breland.

Ylli 35-vjeçar pësoi disfatën e tij të parë profesionale në rimeçin e zhvilluar në Las Vegas.

Wilder u mposht nga Fury dhe u rrëzua dy herë në dysheme, para se Breland të hidhte peshqirin në raundin e shtatë të përballjes për titullin WBC.

Mike Tyson i hapur që të përballet me Anthony Joshuan dhe Deontay Wilderin në meçin bamirës Mike Tyson i hapur që të përballet me Anthony Joshuan dhe Deontay Wilderin në meçin bamirës

‘Bommberi i Bronztë’ ka dhënë justifikime të ndryshme për atë se pse ai humbi titullin WBC, duke përfshirë veshjen e tij të rëndë rreth 40 kile, gjë që shkaktoi lodhje të parakohshme të tij.

Dhe teoritë e konspiracionit të Wilder gjithashtu kanë çuar në pretendime të pabazuara mashtrimi kundër Fury, si dhe akuzua për Breland për dhënie të pijeve para meçit .

Breland u largua më vonë nga kampi i Wilder për shkak të vendimit për të hedhur në peshqirin në ring si shenjë dorëzimi.

Tyson Fury e do përballjen me Anthony Joshuan - refuzon trilogjinë me Deontay Wilderin Tyson Fury e do përballjen me Anthony Joshuan - refuzon trilogjinë me Deontay Wilderin

Sidoqoftë, ish-trajneri i Wilder ka vënë në pikëpyetje shkallën e dëmtimeve të veshit të ish kampionit të WBC në revanshin e Fury.

“Në atë luftë, ashtu si shumë të tjerë, ne nuk kishim asistent sepse Deontay nuk kishte nevojë për të”, ka thënë Breland për World Boxing News .

“Pra, unë nuk jam një mjek, por e di që gjaku që del nga veshët tuaj dhe sytë e mërzitur mund të jenë një lëndim truri”.

Breland thyen heshtjen pas akuzave të Wilderit shkaku i hedhjes së peshqirit në ring dhe shkarkimit që pasoi më pas Breland thyen heshtjen pas akuzave të Wilderit shkaku i hedhjes së peshqirit në ring dhe shkarkimit që pasoi më pas

Wilder, i cili nuk ka luftuar që nga humbja e Fury, ka kritikuar Breland pasi trajneri amerikan i boksit sugjeroi që karriera e tij ishte e mbaruar.

Breland ka mbrojtur me vendosmëri pozicionin e tij për të hedhur në peshqirin, ndërsa Wilder e ndëshkoi më pas.

Breland shpjegoi: “Fuqia vjen nga këmbët tuaja, dhe këmbët e tij ishin zhdukur! Kështu që, vendosa ta ndërpres luftën dhe do t’i bëja të gjitha përsëri”.

Renditen top dhjetë boksierët me grushtin më të frikshëm në histori të boksit Renditen top dhjetë boksierët me grushtin më të frikshëm në histori të boksit

“Unë kam një djalë të moshës së Deontay. Unë nuk kam kërkuar që ai të dalë në kostumin e tij”.

“Shpresoj që të gjithë të qëndrojmë të sigurt. Ka kaq shumë çështje më të mëdha në botë”, kishte thënë Breland. /Telegrafi/