LAJMI I FUNDIT:

Vladimir Putin thotë se ka vozitur një taksi pas rënies së Bashkimit Sovjetik

Vladimir Putin thotë se ka vozitur një taksi pas rënies së Bashkimit Sovjetik

Presidenti rus Vladimir Putin ishte një shofer taksie në kohën e tij të lirë për të përballuar jetesën pas rënies së BRSS, për të cilën ai tha se shënoi fundin e “Rusisë historike”, sipas një dokumentari që do të transmetohet së shpejti në televizionin rus.

Reklama

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, një ish-agjent i shërbimit sekret të KGB-së, Vladimir Putin, i cili ka folur me keqardhje për rënien e perandorisë sovjetike në të kaluarën, tha rreth 30 vjet më vonë se ngjarja mbetet një “tragjedi” për “shumicën e qytetarëve”, sipas fragmenteve nga “Rusia. Historia e Kohëve të fundit”.

Fundi i BRSS solli një periudhë paqëndrueshmërie ekonomike që zhyti shumë njerëz në varfëri pasi Rusia e sapopavaruar kaloi nga komunizmi në kapitalizëm.

“Ndonjëherë më duhej të fitoja pak para shtesë”, citohet të ketë thënë Putin në dokumentar, duke shpjeguar se herë pas here punonte si shofer taksie për të plotësuar të ardhurat e tij.

“Dua të them, fitoja para shtesë me makinën, si shofer privat. Është e pakëndshme të flasësh për këtë të jem i sinqertë, por, për fat të keq, ishte kështu”, thotë Putin në dokumentar.

Një shërbëtor besnik i Bashkimit Sovjetik, Putin u tmerrua kur u shemb ai sistem, duke e quajtur dikur “katastrofa më e madhe gjeopolitike e shekullit të 20-të”.

“Në fund të fundit, çfarë është rënia e Bashkimit Sovjetik? Është kolapsi i Rusisë historike nën emrin e Bashkimit Sovjetik”, citohet të ketë thënë lideri rus në film.

Rusia ishte qendra e Bashkimit Sovjetik, i cili u zgjerua duke përfshirë 15 republika, që shtriheshin nga Balltiku në perëndim deri në Azinë Qendrore.

Në vitin 1991, i tronditur nga vështirësitë ekonomike, Bashkimi Sovjetik u shpërbë dhe Rusia u bë një vend i pavarur. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Gazetari serb Popoviq: 'Vrite veten' – kjo përgjigje mund ta pres Radoiçiqin nga shefi i tij Vuçiq

Gazetari serb Popoviq: 'Vrite veten' – kjo përgjigje mund ta pres Radoiçiqin nga shefi i tij Vuçiq

Serbia
Vuçiq takon përfaqësuesit e QUINT-it, thotë se është “një nga momentet më të vështira për Serbinë” – tregon se çfarë kërkoi prej tyre

Vuçiq takon përfaqësuesit e QUINT-it, thotë se është “një nga momentet më të vështira për Serbinë” – tregon se çfarë kërkoi prej tyre

Serbia
“Dëgjuam fjalë të zbrazëta nga Vuçiqi - radhën e ka BeH”: Mediumi serb me një analizë për ngjarjet në Kosovë dhe për përhapjen e mundshme të konfliktit në rajon

“Dëgjuam fjalë të zbrazëta nga Vuçiqi - radhën e ka BeH”: Mediumi serb me një analizë për ngjarjet në Kosovë dhe për përhapjen e mundshme të konfliktit në rajon

Serbia
Dy serbë nga sulmi terrorist në Banjskë të Zveçanit po trajtohen në një spital të Novi Pazarit – mediat serbe tregojnë për gjendjen e tyre

Dy serbë nga sulmi terrorist në Banjskë të Zveçanit po trajtohen në një spital të Novi Pazarit – mediat serbe tregojnë për gjendjen e tyre

Serbia
Ukrainasit publikojnë pamjet: Me HIMARS-in amerikan goditëm komandën ruse në Kherson

Ukrainasit publikojnë pamjet: Me HIMARS-in amerikan goditëm komandën ruse në Kherson

Evropa
Kadyrov publikon një video ku djali i tij ‘merr ligjin në duart e tij’ dhe rreh një adoleshent që dogji Kuranin – thotë se ‘bëri gjënë e duhur’

Kadyrov publikon një video ku djali i tij ‘merr ligjin në duart e tij’ dhe rreh një adoleshent që dogji Kuranin – thotë se ‘bëri gjënë e duhur’

Botë
Kalo në kategori