Zjarri në Kaliforni i shkaktuar nga rrufetë është përhapur dhe është bërë më i madhi në historinë e shtetit, duke detyruar dhjetëra mijëra njerëz të ikin nga shtëpitë e tyre.

Të paktën gjashtë njerëz humbën jetën, 43 zjarrfikës dhe civilë u plagosën, dhe mbi 500 shtëpi dhe ndërtesa të tjera u shkatërruan ndërsa zjarret dogjën një zonë dy herë më të madhe se Los Angelesi, raporton zeriamerikës.

Një nga zjarret është vetëm 1.6 milje larg Universitetit të Kalifornisë, Santa Cruz, transmeton Telegrafi.

Tashmë është publikuar një video teksa shihet një veturë duke lëvizur në rrugët që përreth i ka kapluar zjarri.

Ndryshe, për të sjellë nën kontroll më shumë se 370 zjarre në pesë ditët e fundit, shërbimet e zjarrfikësve po punojnë në ndërrime prej 72-orëshe, ku më shumë se 175 mijë njerëz po përballen me evakuim të detyrueshëm. /Telegrafi/