Nëna e Sylvester Stallone, Jackie Stallone, ka vdekur.

Ajo ndërroi jetë në moshën 98 vjeçare.

Jackie, e njohur si astrologe dhe një mundëse kur ishte e re që u shfaq në “Gorgeous Ladies of Wrestling” në vitet e ’80, ka vdekur në gjumë.

Sylvester Stallone (Foto: Getty Images/Guliver)

Lajmin e ka konfirmuar djali i saj dhe njëherësh vëllai i Sylvester, Frank Stallone, në një postim të ndarë në rrjetet sociale.

“Ajo vdiq në gjumë ashtu siç kishte dëshiruar. Ishte e vështirë për të mos e dashur pasi ishte shumë e mirë me të gjithë”, shkroi Frank në Instagram.

Shkaku i vdekjes së saj akoma nuk është zbuluar.

Ajo ishte nëna e Sylvester, 74 vjeçare, dhe Frank, 70 vjeç, të cilët i ndanë me bashkëshortin e saj, Frank Stallone Sr.

E njëjta kishte edhe një vajzë, aktoren e ndjerë Toni D’Alto, me ish-bashkëshortin Anthony Filiti. Kjo e fundit u raportua se vdiq në vitin 2012 nga kanceri në moshën 48 vjeçare.

View this post on Instagram

This morning my brothers and I lost our mother Jackie Stallone . She was the mother to four children, Tommy, Sylvester, Frankie and my late sister Toni Ann. She was a remarkable woman working out everyday full of spunk and fearless . She died in her sleep as she had wished. It was hard not to like her, she was very eccentric and flamboyant person. She was born on November 29 th 1921 in Washington DC ,she lived through prohibition , the depression and World War II . I would talk to her for hours about the 20's 30's and 40's. It was a history lesson. Her mind was as sharp as a razor till the day she died. She never wore a mask a true revolutionary gal . I guess I'm drowning my emotions in tears and to much vino. But when you've known someone for 70 yrs it tough and sad. She had seven grandchildren and 3 great grandchildren . My brother Sylvester took care of her like a Queen for all of her life. I will never be able to call my mom again or have her yell at me why I never got married . But we all loved her and her sprit to survive and prevail . I'll miss you always mommy. @officialslystallone

A post shared by Frank Stallone (@frank.stallone) on Sep 21, 2020 at 9:22pm PDT

Jacie thuhet se lë pas burrin e saj, Stephen Marcus Levine, shtatë nipër e mbesa dhe tre stërnipa. /Telegrafi/