Aktorja dhe këngëtarja, Vanessa Hudgens do të jetë nikoqire e “MTV Movie & TV Awards 2022”.

Ngjarja do të zhvillohet në Barker Hangar në Los Angeles të dielën, më 5 qershor.

Këtë vit, “MTV Movie & TV Awards dhe Movie & TV Awards: UNSCRIPTED”, do të transmetohen tani si një ngjarje për një natë.

Menjëherë pas “MTV Movie & TV Awards”, MTV do të transmetojë çmimet e filmit dhe TV: PA Scripted, duke festuar gjithçka në televizionin e realitetit.

Hudgens rikthehet në skenën e MTV pas një qëndrimi shumë të mirënjohur në 2020 për ceremoninë inauguruese “MTV Movie & TV Awards”: Më të mëdhenjtë e të gjitha kohërave” qw nderoi momentet më të mëdha dhe më të mira në film dhe televizion me kategori çmimesh, prezantime të paharrueshme dhe performanca nga yjet më të njohura të ditës së sotme.

Hudgens filloi karrierën e saj në botën e teatrit muzikor në moshën tetë. Më pas ajo u pa në “Evita”, “Carousel”, “The Wizard of Oz”, “The King & I”, “The Music Man”, “Cinderella” dhe “Damn Yankees” i dhanë Vanessës mundësinë për të shfaqur këngën e saj mbresëlënëse dhe aftësitë e aktrimit.

Ajo bëri debutimin e saj në filmin artistik në filmin kontrovers të Catherine Hardwicke ‘Thirteen’ me Holly Hunter dhe Evan Rachel Wood.

Menjëherë pas kësaj, ajo luajti në filmin aksion aventure “Thunderbirds”, shkruan DailyMail.

Më pas erdhi sensacioni i shkëputur i Disney Channel ‘High School Musical’ që ka marrë shumë vlerësime dhe vëmendje të saj.

Vanessa u pa gjithashtu në vazhdimin shumë të suksesshëm të filmave “High School Musical 2” dhe në shfaqjen teatrale të “High School Musical 3: Senior Year”.

Vanessa vazhdoi hitet e saj muzikore në shkollën e mesme duke luajtur në “Bandslam” të vlerësuar nga kritikët si dhe “Beastly” dhe “Journey 2: The Mysterious Island”. Në vitin 2010, Hudgens fitoi çmimin ShoWest për “Ylli femëror i së nesërmes”.

Foto: Getty Images

Hudgens filmoi një seri filmash që kanë befasuar audiencën duke përfshirë ‘Frozen Ground’, me regji të Scott Walker.

Hudgens portretizoi viktimën e jetës reale që ndihmoi në zgjidhjen e rastit të një vrasësi serial në Alaskë.

Vanessa luajti përkrah James Franco dhe Selena Gomez në një nga filmat më të përfolur të vitit 2013, ‘Spring Breakers’.

Filmi, i drejtuar nga regjisorja kontroverse Harmony Korine, u shfaq premierë në Festivalet e Filmit të Venecias dhe Torontos.

Në vitin 2015, Hudgens bëri debutimin e saj në Broadway, duke luajtur në rolin kryesor të filmit dhe muzikalit skenik, fitues të çmimeve Oscar dhe Tony, ‘Gigi’.

Ajo kishte audiencë dhe kritikë që vlerësonin performancën e saj të jashtëzakonshme si ‘Rizzo’ në rekordin e ‘Grease Live’ për FOX në 2016 dhe Hudgens u kthye në televizion në komedinë e DC Comics ‘Powerless’ për NBC në shkurt 2017.

Në vitin 2020, Hudgens luajti në “Bad Boys for Life” së bashku me Will Smith, Martin Lawrence, Charles Melton dhe Alexander Ludwig.

Ndër tjera, Vanessa është bashkëthemeluese e markës së ujit të kaktusit me bazë në Kaliforni, “Caliwater”, dhe e markës inteligjente të kujdesit të lëkurës “KNOW Beauty”. /Telegrafi/