Vanessa Bryant ka gjetur zgjidhje në padinë për vdekje kundër Island Express, kompania që zotëronte helikopterin e dënuar në rrëzimin që i kushtoi me jetë burrit të saj Kobe, vajzës Gigi dhe shtatë të tjerëve në janar të vitit 2020.

Ekipi ligjor i 39-vjeçares kohët e fundit paraqiti një ‘një njoftim zgjidhjeje’ në gjykatë, me kushtet e zgjidhjes në fjalë që të mbeteshin ‘konfidenciale’, shkruan DailyMail.

Gjykata ende duhet të nënshkruajë marrëveshjen, sipas dokumenteve ligjore të siguruara nga TMZ të martën.

Vanessa fillimisht ngriti padinë për vdekje në shkurt të vitit 2020 në Gjykatën Supreme të Los Angeles.

Padia deklaroi se piloti i helikopterit Ara Zobayan, ishte i pakujdesshëm dhe neglizhent gjatë fluturimit në kushte atmosferike me re më 26 janar dhe duhet të kishte ndërprerë fluturimin.

Reklama
Reklama

Zobayan ishte midis nëntë personave të vrarë në përplasje. Procesi gjyqësor me emrin Island Express Helicopters Inc. gjithashtu shënjestroi përfaqësuesin ligjor të Zobayan, të renditur vetëm si ‘Doe 1.’

Padia e Vanessës pohoi se Zobayan ishte neglizhent në tetë mënyra të ndryshme, duke përfshirë dështimin për të vlerësuar siç duhet motin, fluturimin në kushte për të cilat ai nuk ishte pastruar dhe dështimin për të kontrolluar helikopterin.

Shkelja e detyrës dhe neglizhencës së ‘Defendant Island Express Helicopters’ shkaktoi lëndime dhe dëmtime dhe i ndjekur Kobe Bryant, mbeti i vdekur si rezultat i drejtpërdrejtë i sjelljes neglizhuese të Zobayan për të cilën helikopterët e kompanisë ‘Defendant Island Express Helicopters’ janë përgjegjës në të gjitha respektet, thuhet në proces gjyqësor.

Reklama

Kompania lëshoi një deklaratë më 30 janar 2020 në faqen e saj të internetit duke thënë se tronditja e rrëzimit e kishte shtyrë atë të ndërpresë shërbimin derisa të ishte e përshtatshme për stafin dhe klientët.

Reklama

Bryant, vajza e tij Gianna, John Altobelli, 56 vjeç, traineri i bejsbollit në Orange Coast College, gruaja e tij, Keri Altobelli dhe vajza e tyre Alyssa Altobelli mbetën gjithashtu të vdekur në përplasjen më 26 janar.

Gjithashtu vdiqën edhe Christina Mauser, një trajnere basketbolli në Shkollën Ditore aty pranë, ku merrte pjesë Gianna, Payton Chester, një studente e shkollës së mesme dhe Sarah Chester, nëna e Payton.

Reklama

Të gjithë pasagjerët ishin rrugës për në një turne basketbolli në Akademinë Sportive Mamba të Kobe kur helikopteri u rrëzua.

Zobayan, piloti i shpeshtë i Bryant, kishte qenë duke u përpjekur të fluturonte në një mjegull të rëndë, duke e kufizuar shikimin deri në atë pikë sa policia e Los Angeles kishin vendosur flotat e tyre të helikopterëve.

Reklama

Sipas rregullave vizuale të fluturimit që Zobayan po ndiqte, atij iu kërkua të shihte se ku po shkonte.

Zobayan u citua nga Administrata Federale e Aviacionit në maj të vitit 2015 për shkeljen e këtyre rregullave duke fluturuar në hapësirën ajrore të shikimit të ulët, tha procesi gjyqësor.

Reklama

Në transmetimin e tij të fundit, Zobayan i tha kontrollit të trafikut ajror se ai po ngjitej në 4,000 metra për të dalë mbi retë.

Ai ishte 100 metra i shkurtër për të thyer mbulesën e reve kur helikopteri doli majtas dhe u zhyt në një kodër me bar, sipas Bordit Kombëtar të Sigurisë së Transportit (NTSB).

NTSB nuk ka arritur në përfundimin se çfarë e shkaktoi rrëzimin në Calabasas, në periferi të Los Angeles, por tha se nuk kishte asnjë shenjë të dështimit mekanik.

Reklama

Një raport përfundimtar nuk pritet për rreth një vit.

Island Express ka pasur të paktën tri rrëzime të mëparshme të helikopterit që nga viti 1985, dy prej tyre fatale, sipas bazës së të dhënave të aksidenteve të NTSB.

Reklama

Procesi gjyqësor u ngrit si një shërbim përkujtimor i shitur publik për Kobe Bryant, vajzën e tij dhe të gjitha viktimat, përfshirë Zobayan, që po mbahej në arenën ku Bryant luajti pjesën më të madhe të karrierës së tij. /Telegrafi/