LAJMI I FUNDIT:

Ushtarët rusë kanë plaçkitur dhe dëmtuar mjete në termocentralin bërthamor të Çernobilit

Ushtarët rusë kanë plaçkitur dhe dëmtuar mjete në termocentralin bërthamor të Çernobilit

Ukraina thotë se ushtria ruse plaçkiti ose dëmtoi më shumë se 1,000 kompjuterë në termocentralin bërthamor të Çernobilit dhe vodhi kamionë dhe dozimetra të rrezatimit.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, drejtori i informacionit të Çernobilit, Vitaliy Medved tha se pajisjet bërthamore nuk u dëmtuan dhe “për sa i përket sigurisë nga rrezatimi gjithçka është në rregull”.

Shpërthimi i një reaktori në Çernobil përhapi rrezatim në të gjithë Evropën në vitin 1986.

Fabrika e çmontuar, në veri të Kievit, shtrihet pranë kufirit me Bjellorusinë dhe u pushtua shpejt nga trupat ruse pas pushtimit të tyre më 24 shkurt.

Forcat ruse kontrolluan uzinën për pesë javë përpara se të tërhiqeshin më 31 mars.

Një ekip nga Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike e OKB-së (IAEA) sapo ka përfunduar një vizitë në Çernobil dhe në zonën e tij të përjashtimit prej 2,700 kilometrave katrorë.

Një deklaratë e IAEA thotë se ata “siguruan mbështetje për homologët e tyre ukrainas për mbrojtjen nga rrezatimi, sigurinë e menaxhimit të mbetjeve dhe sigurinë bërthamore”. /Telegrafi/