LAJMI I FUNDIT:

Ushqimi më i mirë natyral për bimët që kanë filluar të thahen – do t’i kthejë në jetë

Ushqimi më i mirë natyral për bimët që kanë filluar të thahen – do t’i kthejë në jetë
(Foto: Pexels)

Bimët janë dekorimi i çdo shtëpie dhe për t’i shijuar dhe për të na kthyer dy herë dashurinë, duhet të kujdesemi për to. Mirëpo, shpesh ndodh që befas fillojnë të thahen pa e ditur arsyen.

Nëse ky është rasti me bimët tuaja, kjo zgjidhje do t’i kthejë ato në jetë. Në vend të kimikateve, përdorni këtë tretësirë ​​shtëpiake dhe bimët do të rriten si të çmendura.

Bimët që bëjnë mrekulli për shëndetin dhe mirëqenien
Lexo po ashtu Bimët që bëjnë mrekulli për shëndetin dhe mirëqenien

Ju nevojiten përbërësit e mëposhtëm:


– lëvorja e 1 bananeje
– 1 lugë kafe të bluar
– lëvozhga e 1 vezës
– 300 ml ujë


Duke përdorur këta përbërës natyralë, bimët në shtëpinë tuaj do të rriten më shpejt
Lexo po ashtu Duke përdorur këta përbërës natyralë, bimët në shtëpinë tuaj do të rriten më shpejt

Përgatitja

Hidhini të gjithë përbërësit në një blender dhe përziejini së bashku. Ujitni bimët tuaja me këtë tretësirë ​​dhe rezultati do të jetë i dukshëm të nesërmen.

Tretjen mund ta derdhni edhe në një tenxhere me bimë të shëndetshme shtëpie dhe ato do të bëhen edhe më të harlisura dhe të gjelbra. Nëse dëshironi që lulet tuaja të duken gjithmonë të shëndetshme dhe mahnitëse, përsëritni procedurën herë pas here.

Hidhini jashtë që tani: Këto pesë bimë tërheqin pikëllim dhe ndjenja vetmie në shtëpi
Lexo po ashtu Hidhini jashtë që tani: Këto pesë bimë tërheqin pikëllim dhe ndjenja vetmie në shtëpi

Si ndikojnë këta përbërës te bimët

Bananet kanë kalium, fosfor dhe kalcium dhe pikërisht për këtë kanë një efekt pozitiv te bimët. Këto minerale ushqyese janë jashtëzakonisht të dobishme për bimët në procesin e rikuperimit. Fosfori në banane gjithashtu ndihmon në rritjen e mirë të rrënjëve dhe lastarëve të rinj.

Lëvozhgat e vezës përmbajnë më shumë se 30 për qind kalcium. Përafërsisht çdo lëvozhgë siguron rreth 4 miligramë kalcium. Përveç kalciumit, përmbajnë edhe magnez, fosfor, kalium dhe natrium dhe rreth 5 për qind lëndë organike, e cila ka një rëndësi të madhe për cilësinë e dheut. Lënda organike gjendet në membranën që mbetet në lëvozhgë në formë proteine ​​dhe është një burim i rëndësishëm i azotit. Nëse nuk i lani lëvozhgat e vezëve, përmbajtja e lëndës organike mund të jetë më e lartë.

Këshilla është që të fshihen bimët të paktën një herë në javë me një leckë të lagur për të hequr pluhurin dhe për të lejuar që bima të marrë frymë. /Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Qyteti më i afërt me qiellin quhet

Qyteti më i afërt me qiellin quhet "ferri në Tokë": Jetëgjatësia është 35 vjet dhe askush nuk dëshiron të shpërngulet

Udhëpërshkrime
Këto janë femrat të cilat kanë seksin më të mirë dhe orgazmën të shpejtë

Këto janë femrat të cilat kanë seksin më të mirë dhe orgazmën të shpejtë

Intimitet dhe Pasion
Pse duhet të vendosni një monedhë në frigorifer sa herë largoheni nga shtëpia? Njerëzit u shokuan kur e mësuan arsyen

Pse duhet të vendosni një monedhë në frigorifer sa herë largoheni nga shtëpia? Njerëzit u shokuan kur e mësuan arsyen

A e dini se...
Pse folia e aluminit ka një anë me shkëlqim dhe tjetrën të thatë?

Pse folia e aluminit ka një anë me shkëlqim dhe tjetrën të thatë?

A e dini se...
Njihuni me

Njihuni me "paaftësinë e qëllimshme", arsyen pse partneri juaj mund të shmangë përgjegjësitë

Lifestyle
Vendosni kufij të qartë: Çfarë është ‘negging’, taktika e abuzimit verbal nëpërmjet sarkazmës

Vendosni kufij të qartë: Çfarë është ‘negging’, taktika e abuzimit verbal nëpërmjet sarkazmës

Lifestyle
Kalo në kategori