LAJMI I FUNDIT:

Ushqimet më të shëndetshme dhe vlerat e tyre ushqyese

Ushqimet më të shëndetshme dhe vlerat e tyre ushqyese
(Foto: Benefits of Blueberry)

Për të maksimizuar sasinë e lëndëve ushqyese që merrni, duhet të dini të zgjidhni me mençuri ushqimet që përmbajnë sasinë dhe shumëllojshmërinë më të madhe të lëndëve ushqyese.

Reklama

AgroWeb.org na njeh në këtë artikull me 10 ushqimet më të pasura me lëndë ushqyese në botë dhe vlerat e tyre ushqyese.

Salmoni

Salmoni përmban shumë acide yndyrore omega-3, të rëndësishme për funksionimin optimal të trupit tuaj.

Ato lidhen me përmirësimin e mirëqenies dhe uljen e rrezikut të sëmundjeve të rënda.

Ai gjithashtu përmban sasi të larta proteinash shtazore me cilësi të lartë, minerale si magnezi, kaliumi, seleni dhe vitamina B.

Kale (lakra me gjethe)

Nga të gjitha perimet me gjethe, Kale është mbretëresha.

Plot e përplot me fibra, antioksidantë, vitamina C, A, K1, B dhe minerale si kaliumi, kalciumi, magnezi, bakri dhe mangani.

Kale mund të jetë edhe më e shëndetshme se spinaqi! Edhe pse të dyja janë shumë ushqyese, Kale ka më pak oksalate, substanca që mund të mbajnë minerale si kalciumi në zorrën tuaj, duke i penguar përthithjen e tyre.

Gjërat që duhet të konsumoni kur jeni të ftohur
Lexo po ashtu Gjërat që duhet të konsumoni kur jeni të ftohur

Hudhra

E pasur me vitamina C, B1 dhe B6, si dhe kalcium, kalium, bakër, mangan dhe selen.

Shumë studime sugjerojnë se alicina tek hudhra mund të ulë presionin e gjakut, kolesterolin e keq dhe gjithashtu të ndihmojë në rritjen e kolesterolit të mirë.

Duke reduktuar kështu rrezikun e sëmundjeve të zemrës, por edhe të kancerit, veçanërisht kancerit të zorrës së trashë dhe stomakut.

Hudhra e papërpunuar ka gjithashtu veti të rëndësishme antibakteriale dhe antifungale.

Patatet

Patatet janë të pasura me minerale si kalium, magnez, hekur, bakër, mangan si edhe vitaminë C dhe shumicën e vitaminave B. Ato përmbajnë pak nga pothuajse çdo lëndë ushqyese që ju nevojitet.

Mëlçia

Nga të gjitha organet, mëlçia rezultoi deri më tani si më ushqyesja dhe më e shëndetshmja.

Një mish i pasur me vitamina B12, B2, B5, B6, A, niacina, folat, bakër si edhe proteina shtazore me cilësi të lartë.

(Foto: Irena Macri)

Sardelet

Këto peshq të vegjël përmbajnë pak nga pothuajse çdo lëndë ushqyese që trupi juaj ka nevojë. Ato janë të pasur me acide yndyrore omega-3 të shëndetshme për zemrën.

Boronicat

Ato janë të mbushura me substanca të fuqishme antioksiduese, disa prej të cilave mund të kenë efekte mbrojtëse për trurin tuaj.

Gjithashtu boronicat mund të përmirësonin kujtesën tek të moshuarit, të ulin nivelet e kolesterolit të keq dhe të luftojnë kancerin.

E dini si vilen boronicat: Kjo temë ka krijuar habi në rrjetet sociale
Lexo po ashtu E dini si vilen boronicat: Kjo temë ka krijuar habi në rrjetet sociale

E verdha e vezës

Të quajtura ndryshe edhe si “multivitamina e natyrës”, ato janë të pasura me vitamina, minerale dhe lëndë ushqyese të fuqishme, duke përfshirë kolinën, luteinën dhe zeaxanthin, antioksidantë që mund të mbrojnë sytë tuaj.

Vezët përmbajnë gjithashtu proteina me cilësi të lartë dhe yndyra të shëndetshme. Disa studime sugjerojnë se ato mund të ndihmojnë me humbjen e peshës.

(Foto: Femina)

Çokollata e zezë

Çokollata e zezë me një përmbajtje të lartë kakaoje është një nga ushqimet më ushqyese që mund të konsumoni.

Ajo është e pasur me fibra, hekur, magnez, bakër, mangan dhe shumë antioksidantë.

Studime të shumta te njerëzit sugjerojnë se çokollata e zezë mund të japë përfitime të fuqishme shëndetësore, duke përfshirë përmirësimin e qarkullimit të gjakut, uljen e kolesterolit të keq, përmirësimin e funksionit të zemrës dhe të trurit.

Sigurohuni që të merrni çokollatë të zezë me të paktën 70 për qind përmbajtje kakao. Më të mirat përmbajnë 85 për qind kakao ose më shumë.

Kombinimi i përsosur për përqendrim të lartë: Çokollatë e zezë me çaj të gjelbër
Lexo po ashtu Kombinimi i përsosur për përqendrim të lartë: Çokollatë e zezë me çaj të gjelbër

Ushqimet si gocat e detit, midhjet, kallamarët, sepjet, oktapodi etj.

Këto butakë janë ndër produktet më ushqyese në botë. Ato janë të pasura me vitaminë C, D, vitamina të kompleksit B, kalium, selen, hekur dhe zink.

Në trend Shendetesi

Më shumë
Sekreti për një jetë të gjatë? Konsumoni shumë rozmarinë dhe bëni shumë dashuri

Sekreti për një jetë të gjatë? Konsumoni shumë rozmarinë dhe bëni shumë dashuri

Shëndetësi Lajme
Ushqimi mund të përmirësojë, por edhe të përkeqësojë sëmundjet! Ja çfarë duhet të shmangin disa pacientë

Ushqimi mund të përmirësojë, por edhe të përkeqësojë sëmundjet! Ja çfarë duhet të shmangin disa pacientë

Shëndetësi
Të mungon dikush? Si ta përballoni ndjesinë e vetmisë

Të mungon dikush? Si ta përballoni ndjesinë e vetmisë

Psikologji
Ana e shëndetshme e çrregullimit: Hipokondriakët jetojnë më gjatë

Ana e shëndetshme e çrregullimit: Hipokondriakët jetojnë më gjatë

Shëndetësi Lajme
Pasqyra e gjakut: Cilat janë vlerat normale?

Pasqyra e gjakut: Cilat janë vlerat normale?

Shëndetësi
Ushqimet që përmbajnë vitaminë D

Ushqimet që përmbajnë vitaminë D

Shëndetësi
Kalo në kategori