LAJMI I FUNDIT:

Gjërat që duhet të konsumoni kur jeni të ftohur

Gjërat që duhet të konsumoni kur jeni të ftohur

Hulumtimet tregojnë se supa e pulës e bërë në shtëpi zhbllokon hundën më mirë se çdo lëng tjetër i nxehtë.

Gjithashtu ka efekte anti-inflamatore që mund të lehtësojnë simptomat e ftohjes.

Ja se cilat janë ushqimet tjera që duhet t’i konsumoni në rast ftohje:


Limon

Për të shmangur ftohjen, armatoseni me vitaminë C. Nëse e konsumoni para simptomave të ftohjes, vitamina C do t’ju ndihmojë të ndiheni më mirë dhe të shëroheni më shpejt. Përveç limonit, mund të konsumoni portokall.

Antioksidues

Lakra e gjelbër, brokoli, boronicat, çaji i gjelbër dhe qepa e kuqe, kanë veti antioksiduese që ndihmojnë në luftimin e ftohjes.

Pija më e shijshme për ftohjet dhe forcimin e mushkërive me karamele të zeza
Lexo po ashtu Pija më e shijshme për ftohjet dhe forcimin e mushkërive me karamele të zeza

Speca djegës

Nuk do të shëroheni nga specat djegës, por mund të pastroni sinuset dhe të hapni rrugët e frymëmarrjes. Kapsaicina nga specat ndihmon në zhbllokimin e hundës, gjë që me siguri do t’ju gëzojë.

Xhenxhefil

Një filxhan çaj xhenxhefili të freskët shëron të ftohtin. Nuk duhet ta pini vetëm kur sëmureni. Konsumoni në mënyrë parandaluese për të bllokuar viruset.

Nxjerr nga fyti dhe mushkëritë gëlbazën e grumbulluar: Ilaçi natyral i cili të bën lehtë të marrësh frymë!
Lexo po ashtu Nxjerr nga fyti dhe mushkëritë gëlbazën e grumbulluar: Ilaçi natyral i cili të bën lehtë të marrësh frymë!

Qumështi

Qumështi, akullorja dhe djathi kanë një reputacion të keq kur bëhet fjalë për ftohjet, sepse stimulojnë prodhimin e mukozës. Por akullorja mund të qetësojë dhimbjen e fytit, ndaj keni diçka për të shijuar ndërkohë që jeni të ftohur.

Hudhra

Shkencëtarët pohojnë se hudhra është jashtëzakonisht efektive kundër ftohjes. Më së miri është ta konsumoni të gjallë, por nëse nuk e duroni shijen e mprehtë, përzieni në kombinime të ndryshme dhe ngroheni pak.

Vitamina C nuk mbron nga ftohja: Në vend të saj, merrni një tjetër mineral
Lexo po ashtu Vitamina C nuk mbron nga ftohja: Në vend të saj, merrni një tjetër mineral

Kafeina dhe alkooli

Anashkaloni këto ushqime në një hark të gjerë. Në kohën e ftohjes, lëngjet janë jashtëzakonisht të rëndësishme për trupin, por këtu nuk përfshihet alkooli dhe kafeina. Nëse jeni mësuar me kafen e mëngjesit, pini një filxhan të vogël kafe të zezë pa qumësht dhe sheqer. Mund ta zëvendësoni kafenë me çaj jeshil ose çaj tjetër.

Në trend Shëndetësi

Më shumë
Thyerja e gishtit të madh: Shërimi është i gjatë dhe komplikimet janë të mundshme

Thyerja e gishtit të madh: Shërimi është i gjatë dhe komplikimet janë të mundshme

Kalo në kategori