LAJMI I FUNDIT:

Ursula von der Leyen është përballur me një tjetër moment të sikletshëm, pas “skandalit Sofagate” me Erdoganin në Turqi

Ursula von der Leyen është përballur me një tjetër moment të sikletshëm, pas “skandalit Sofagate” me Erdoganin në Turqi

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, e gjeti veten përsëri në një situatë të pakëndshme të premten, kur ajo u injorua nga ministri i jashtëm i Ugandës.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, incidenti u shpalos gjatë një fotografie protokollare, ku von der Leyen mori pjesë së bashku me presidentin e Këshillit Evropian, Charles Michel dhe presidentin e Francës, Emmanuel Macron.


Zyrtarja përshëndeti kryediplomatin e Ugandës, Abubakhar Jeje Odongo, i cili në dukje e injoroi atë dhe kaloi pranë saj për të shtrënguar duart me dy burrat, siç edhe tregojnë pamjet.

Ministri përshëndeti Michel dhe Macron, duke u angazhuar në një bisedë me të dy.

Odongo më pas qëndroi për foton e protokollit, ende “pa e vërejtur” von der Leyen.

Dhe u desh një përpjekje nga Macron që bëri shenjë në drejtimin e saj për të tërhequr vëmendjen e Odongo te presidentja e Komisionit.

Më pas ai shkëmbeu fjalë për pak me të dhe u largua.

Incidenti nxiti menjëherë krahasimet me skandalin famëkeq të ‘Sofagate’ që u pa në prill të vitit të kaluar.

Në atë kohë, von der Leyen vizitoi Turqinë së bashku me Michel, duke takuar presidentin e vendit Recep Tayyip Erdogan.

Zyrtarja mbeti e ulur vetëm në një divan, ndërsa Erdogan dhe Michel u ulën në karriget pranë njëri-tjetrit gjatë bisedimeve. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Njësia speciale e ushtrisë ukrainase sulmon istikamet e rusëve – eliminojnë 11 ushtarë të Putinit dhe tre tjerë i zënë rob lufte

Njësia speciale e ushtrisë ukrainase sulmon istikamet e rusëve – eliminojnë 11 ushtarë të Putinit dhe tre tjerë i zënë rob lufte

Evropa
Ukrainasit pretendojnë se Rusia ka pësuar humbjen më të madhe artilerike që nga fillimi i luftës

Ukrainasit pretendojnë se Rusia ka pësuar humbjen më të madhe artilerike që nga fillimi i luftës

Evropa
Ka vdekur stjuardesa me përvojën më të gjatë të punës në botë - ajo u shërbeu mysafirëve në aeroplan për gati 67 vjet

Ka vdekur stjuardesa me përvojën më të gjatë të punës në botë - ajo u shërbeu mysafirëve në aeroplan për gati 67 vjet

Amerika
Spiunim, frikësim e shpifje ndaj prokurorëve - ekspozohet 'lufta' nëntëvjeçare e Izraelit kundër Gjykatës së Hagës

Spiunim, frikësim e shpifje ndaj prokurorëve - ekspozohet 'lufta' nëntëvjeçare e Izraelit kundër Gjykatës së Hagës

Azia
Dronët ukrainas shkatërrojnë një nga një tanket ruse në një pritë të organizuar

Dronët ukrainas shkatërrojnë një nga një tanket ruse në një pritë të organizuar

Evropa
‘Tmerr’ në varrezat e Zagrebit, vizitorët gjejnë 15 varre të hapura

‘Tmerr’ në varrezat e Zagrebit, vizitorët gjejnë 15 varre të hapura

Kroacia
Kalo në kategori