LAJMI I FUNDIT:

Ukrainasit po arrijnë t’i shndërrojnë dronët civilë në armë vdekjeprurëse – me to po shkatërrojnë makinerinë luftarake ruse

Ukrainasit po arrijnë t’i shndërrojnë dronët civilë në armë vdekjeprurëse – me to po shkatërrojnë makinerinë luftarake ruse

Operatorët e dronëve që operojnë nën ombrellën e ushtrisë ukrainase, dita-ditës po shfaqin më shumë kreativitetin e tyre.

Reklama

Ushtarët e brigadës së 35-të të ushtrisë ukrainase, kanë treguar sesi dronët e vegjël komercial-civil po arrijnë t’i shndërrojnë në dronë kamikaz, transmeton Telegrafi.

Njëri prej tyre thotë se shumicën e dronëve që i përdorin mund t’i blejnë në çdo dyqan për 300 dollarë, të cilët më pas e modifikojnë duke e pajisur me mjete shpërthyese si eksplozivi C4.

Bucha para një viti dhe tani, fjala është për të njëjtën rrugë – ukrainasit arritën të bëjnë mrekulli
Lexo po ashtu Bucha para një viti dhe tani, fjala është për të njëjtën rrugë – ukrainasit arritën të bëjnë mrekulli

Pasi lokalizojnë makinerinë luftarake të ushtrisë ruse, ata ngritin në ajër dronin që e shfrytëzojnë si dron kamikaz dhe përplasen direkt në to.

Sa i përket pajisjeve elektronike të ushtrisë ruse me të cilat Kremlini synon t’ju futet në frekuenca apo të parandalojnë këto sulme, ukrainasit thonë se pajisjet e tyre janë manuale dhe se ato pajisje nuk e pengojnë punën e tyre.  /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Njësia e operatorëve të dronëve ukrainas që nuk po i lë “askund” vend ushtrisë së Vladimir Putinit

Njësia e operatorëve të dronëve ukrainas që nuk po i lë “askund” vend ushtrisë së Vladimir Putinit

Evropa
Sekretari britanik i mbrojtjes 'do të dërgojë trupa në Ukrainë'

Sekretari britanik i mbrojtjes 'do të dërgojë trupa në Ukrainë'

Evropa
Putini shfaqet me një shenjë të errët të pashpjegueshme në ballin e tij gjatë paraqitjes së fundit

Putini shfaqet me një shenjë të errët të pashpjegueshme në ballin e tij gjatë paraqitjes së fundit

Evropa
Ky është njeriu fatlum që fitoi lotarinë amerikane prej 2.26 miliardë euro - bëhet e ditur se sa para deri më tani ka shpenzuar

Ky është njeriu fatlum që fitoi lotarinë amerikane prej 2.26 miliardë euro - bëhet e ditur se sa para deri më tani ka shpenzuar

Amerika
Gazetari serb Popoviq: 'Vrite veten' – kjo përgjigje mund ta pres Radoiçiqin nga shefi i tij Vuçiq

Gazetari serb Popoviq: 'Vrite veten' – kjo përgjigje mund ta pres Radoiçiqin nga shefi i tij Vuçiq

Serbia
Shpërthim i fuqishëm në Ankara në afërsi të Parlamentit – raportohet edhe për të shtëna armësh

Shpërthim i fuqishëm në Ankara në afërsi të Parlamentit – raportohet edhe për të shtëna armësh

Turqia
Kalo në kategori