LAJMI I FUNDIT:

Ukraina thotë se trupat e saj kanë avancuar përreth Bakhmutit

Ukraina thotë se trupat e saj kanë avancuar përreth Bakhmutit

Forcat ukrainase kanë avancuar rreth Bakhmutit, tha zëvendësministrja e Mbrojtjes, Hanna Maliar, duke e përshkruar qytetin lindor si “epiqendrën e luftimeve të ashpra”.

Reklama

Ajo nuk përmendi nëse kishte filluar një kundërofensivë e shumëpritur, transmeton Telegrafi.

Në anën tjetër, ushtria ruse tha se kishte zmbrapsur një sulm të ri në rajonin lindor të Donetskut të hënën.

Bakhmuti ka qenë prej muajsh në qendër të luftimeve të ashpra. Ka pak vlerë strategjike – por është simbolikisht i rëndësishëm si për Kievin ashtu edhe për Moskën.

Pretendimet e së hënës nga Ukraina dhe Rusia nuk janë verifikuar në mënyrë të pavarur.

Në orët e para të së martës, sirenat e sulmit ajror u aktivizuan për disa orë në të gjithë Ukrainën. Në kryeqytetin Kiev, të gjitha raketat – më shumë se 20 – u rrëzuan, thanë zyrtarët e qytetit duke cituar informacionin paraprak.

Në një postim në rrjetet sociale të hënën, Maliar tha se “megjithë rezistencën e ashpër dhe përpjekjet e armikut për të mbajtur pozicionet e tyre, njësitë e tyre ushtarake përparuan në disa drejtime gjatë luftimeve”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Shkon në tre numri i të vdekurve nga të shtënat në Roterdam të Holandës

Shkon në tre numri i të vdekurve nga të shtënat në Roterdam të Holandës

Evropa
Lëvizje historike, Macron po i ofron Korsikës autonomi pa të drejt shkëputje nga Franca

Lëvizje historike, Macron po i ofron Korsikës autonomi pa të drejt shkëputje nga Franca

Evropa
Gjermania dhe Izraeli nënshkruan marrëveshjen

Gjermania dhe Izraeli nënshkruan marrëveshjen "historike" të mbrojtjes raketore prej 3.5 miliardë dollarësh

Botë
Përmbytje të mëdha në Stamboll pas reshjeve të dendura të shiut

Përmbytje të mëdha në Stamboll pas reshjeve të dendura të shiut

Turqia
Një burrë i armatosur dhe me veshje ushtarake hapi zjarr brenda një spitali në Roterdam – pamjet tregojnë kaosin e krijuar

Një burrë i armatosur dhe me veshje ushtarake hapi zjarr brenda një spitali në Roterdam – pamjet tregojnë kaosin e krijuar

Evropa
Filmohet momenti kur rusët sulmojnë fabrikën e koksit në Avdiivka

Filmohet momenti kur rusët sulmojnë fabrikën e koksit në Avdiivka

Evropa
Kalo në kategori