LAJMI I FUNDIT:

Ukraina ka marrë 300,000 nga një milion predhat e premtuara nga Bashkimi Evropian

Ukraina ka marrë 300,000 nga një milion predhat e premtuara nga Bashkimi Evropian

Bashkimi Evropian ka dorëzuar rreth 300,000 nga 1 milion predha të premtuara në Ukrainë deri më tani.

Kjo, siç raportojnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, është bërë e ditur të mërkurën nga ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, ndërsa merrte pjesë në një takim të NATO-s në Bruksel.

Duke folur me gazetarët në margjinat e ngjarjes, Kuleba bëri thirrje për një shtrirje më të madhe të industrive të mbrojtjes të Ukrainës dhe NATO-s për të siguruar që Kievi të ketë furnizimet që i nevojiten për të mposhtur Rusinë, e cila filloi agresionin në Ukrainë në shkurt të vitit 2022.

“Ne duhet të krijojmë një zonë të përbashkët euro-atlantike të industrive të mbrojtjes”, citohet të ketë thënë Kuleba, duke shtuar se kjo do të siguronte sigurinë e Ukrainës dhe atë të vetë vendeve të NATO-s.

Ndryshe, Kievi është angazhuar për disa muajt e fundit në një përpjekje të bashkërenduar për të joshur prodhuesit kryesorë globalë të armëve për të ngritur operacione në Ukrainë, pjesë e një përpjekjeje për të diversifikuar mbështetjen e tij në armët dhe municionet e dhëna nga aleatët e tij.

Kuleba hodhi poshtë pohimin e një gazetari se lufta ishte tani në një ngërç, pasi kundërofensiva e verës e Ukrainës nuk arriti të rifitonte një pjesë të konsiderueshme të territorit të pushtuar nga Rusia.

“Nuk ka ngërç”, tha ai përpara se të kalonte në një pyetje tjetër.

Kuleba theksoi gjithashtu se ai pati një takim “produktiv” të martën me ministrin e jashtëm sllovak Juraj Blanar.

Presidenti i sapozgjedhur i Sllovakisë, Robert Fico, premtoi të ndalonte ndihmën ushtarake për Ukrainën, megjithëse më vonë sqaroi se nuk do të bllokonte blerjet e armëve nga kompanitë private.

“Ai përsëriti se qendra e mirëmbajtjes për pajisjet e rënda ukrainase do të vazhdojë të funksionojë në Sllovaki. Kontratat midis kompanive ukrainase dhe sllovake që prodhojnë armë do të vazhdojnë”, ka bërë të ditur Kuleba. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Komandanti i tyre ishte i acaruar, por as kjo nuk bëri punë – pamje që thuhet se tregojnë se si ushtari i vetëm ukrainas ndaloi dhjetë ushtarë rusë

Komandanti i tyre ishte i acaruar, por as kjo nuk bëri punë – pamje që thuhet se tregojnë se si ushtari i vetëm ukrainas ndaloi dhjetë ushtarë rusë

Botë
Zelensky tregon se sa ushtarë ukrainas janë vrarë gjatë luftës së tyre me Rusinë

Zelensky tregon se sa ushtarë ukrainas janë vrarë gjatë luftës së tyre me Rusinë

Botë
Serbia me notë proteste pas deklaratës së ministrit të jashtëm kroat për presidentin Vuçiq

Serbia me notë proteste pas deklaratës së ministrit të jashtëm kroat për presidentin Vuçiq

Botë
Droni rus detyron Baerbock të Gjermanisë të “shkurtojë” vizitën në Ukrainë - menjëherë pas kësaj, pati një alarm për sulm ajror

Droni rus detyron Baerbock të Gjermanisë të “shkurtojë” vizitën në Ukrainë - menjëherë pas kësaj, pati një alarm për sulm ajror

Botë
Objektet misterioze të gjetura brenda një grope në Spanjë dyshohet se nuk janë nga Toka

Objektet misterioze të gjetura brenda një grope në Spanjë dyshohet se nuk janë nga Toka

Botë
Në dy vjetorin e pushtimit rus, ukrainasit sulmojnë me dron fabrikën më të madhe të metalurgjisë në Rusi

Në dy vjetorin e pushtimit rus, ukrainasit sulmojnë me dron fabrikën më të madhe të metalurgjisë në Rusi

Evropa
Kalo në kategori