LAJMI I FUNDIT:

Ukraina fiton testin e parë drejt Kampionatit Botëror, mposht Skocinë për tu takuar në finale me Uellsin

Ukraina fiton testin e parë drejt Kampionatit Botëror, mposht Skocinë për tu takuar në finale me Uellsin

Ukraina ka fituar si mysafir i Skocisë me rezultat 3-1 në kuadër të ndeshje play-off për kualifikimin në Kampionatin Botëror.

Reklama

Kjo ndeshje ishte paraparë të zhvillohej para disa muajsh, por ishte shtyrë shkaku i luftës në Ukrainë.

Para ndeshjes lojtarët ukrainas kishin vendosur nga një flamur mbi super, ndërsa së bashku me tifozët e tyre kërkuan ndalimin e luftës.

Ukraina kishte disa raste, para se të shënonte golin e parë. Zhvillohej minuta e 33-të, kur Ruslan Malinovsky asistoi te Andriy Yarmolenko i cili mposhti portierin Craig Gordon për 1-0.

Me të filluar pjesa e dytë, ukrainasit shënuan golin e dytë. Oleksandr Karavaev asistoi te Roman Yaremchuk i cili shënoi për 2-0.

Ndeshja u hap në minutën e 79-të, kur Callum McGregor shënoi për 2-1.

Por Ukraina shënoi edhe një herë në kohën shtesë me Artem Dovbyk që shënoi për 3-1.

Ukraina kalon në finalen e play-offit ku do të përballet me Uellsin për biletën e fundit evropiane për Katar 2022./Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Vjen reagimi nga Armand Duka pas zgjedhjes si zëvendës president i UEFA-s

Vjen reagimi nga Armand Duka pas zgjedhjes si zëvendës president i UEFA-s

Ndërkombëtare
Një tifoz terrorist i Crvena Zvezdës mbeti i vrarë në Kosovë, mediat boshnjake ia zbulojnë identitetin dhe raportojnë për shtyrjen e derbit të Beogradit

Një tifoz terrorist i Crvena Zvezdës mbeti i vrarë në Kosovë, mediat boshnjake ia zbulojnë identitetin dhe raportojnë për shtyrjen e derbit të Beogradit

Ndërkombëtare
E do Barcelona - por Savinho ëndërron të luajë për gjigantin anglez

E do Barcelona - por Savinho ëndërron të luajë për gjigantin anglez

Premier League
Zbulohet përplasja në fund të ndeshjes mes Bellingham dhe Azpilicuetas: Ju nuk mund të flisni për 'Fair-Play'

Zbulohet përplasja në fund të ndeshjes mes Bellingham dhe Azpilicuetas: Ju nuk mund të flisni për 'Fair-Play'

La Liga
Florentino Perez ka një lajm të keq për Ancelottin dhe tifozët e Real Madridit

Florentino Perez ka një lajm të keq për Ancelottin dhe tifozët e Real Madridit

La Liga
Armand Duka zgjidhet zëvendës-president i UEFA-s

Armand Duka zgjidhet zëvendës-president i UEFA-s

Ndërkombëtare
Kalo në kategori