LAJMI I FUNDIT:

Ukraina beson se SHBA do ta furnizojë me raketa të fuqishme me rreze të gjatë ATACMS

Ukraina beson se SHBA do ta furnizojë me raketa të fuqishme me rreze të gjatë ATACMS

Ministri i Jashtëm ukrainas ka shprehur besimin se SHBA do të furnizojë këtë vend me raketa të fuqishme me rreze të gjatë të quajtur ATACMS.

Është “vetëm çështje kohe” përpara se Ukraina të marrë armën Lockheed Martin, tha Dmytro Kuleba për Interfax-Ukraine, shkruan Sky News, përcjell Telegrafi.

Ndryshe nga Storm Shadow e Mbretërisë së Bashkuar, ATACMS është një raketë balistike e lëshuar nga toka që mund të lëshohet nga lëshuesit e lëvizshëm.


“Jam i bindur se furnizimi i Ukrainës me raketa ATACMS është çështje kohe dhe kjo do të zgjidhet ashtu siç kemi zgjidhur me sukses problemet me llojet e tjera të armëve më parë”, citohet të ketë thënë Kuleba.

Ndryshe, NBC News raportoi se Joe Biden i kishte thënë Volodymyr Zelenskyt se raketat ATACMS do të ofroheshin për Ukrainën, duke cituar zyrtarë amerikanë.

Megjithatë, Shtëpia e Bardhë dhe Pentagoni refuzuan të komentojnë raportimin. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
MPB-ja e Serbisë: Faton Hajrizi edhe zyrtarisht i dyshuari kryesor për vrasjen e policit serb në Lloznicë

MPB-ja e Serbisë: Faton Hajrizi edhe zyrtarisht i dyshuari kryesor për vrasjen e policit serb në Lloznicë

Serbia
Scholz 'e poshtëroi' Vuçiqin në Beograd - kancelari gjerman e la ta priste para veturës presidentin serb

Scholz 'e poshtëroi' Vuçiqin në Beograd - kancelari gjerman e la ta priste para veturës presidentin serb

Serbia
Brenda hotelit më të gjatë në Evropë - që do të hapet këtë verë

Brenda hotelit më të gjatë në Evropë - që do të hapet këtë verë

Evropa

"Aeroplanët do të qëndrojnë në ajër", nga SHBA-ja në Australi nuk ka ngritje dhe ulje për shkak të problemeve me internetin

Australia
Sa fluturime janë prekur nga ndërprerjet globale të teknologjisë?

Sa fluturime janë prekur nga ndërprerjet globale të teknologjisë?

Botë
Babai i atentatorit kishte telefonuar policinë përpara se djali i tyre të plagoste Donald Trumpin

Babai i atentatorit kishte telefonuar policinë përpara se djali i tyre të plagoste Donald Trumpin

Amerika
Kalo në kategori