LAJMI I FUNDIT:

U hap për VIP-a, aty qëndroi Karaxhiqi, më pas edhe gazetarë botërorë – hoteli në Sarajevë që u bë dëshmitar i Luftës së Bosnjës, që nga dita e parë (Video)

U hap për VIP-a, aty qëndroi Karaxhiqi, më pas edhe gazetarë botërorë – hoteli në Sarajevë që u bë dëshmitar i Luftës së Bosnjës, që nga dita e parë (Video)

Fillimisht u hap si një strehim për personat VIP për Lojërat Olimpike Dimërore të vitit 1984, por më pas Holiday Inn u bë një kështjellë për mediat botërore që mbulonin konfliktin e rëndë.

Reklama

Sipas një dokumentari të AlJazeera, përcjell Telegrafi, më 5 prill 1992, një marshim paqësor për Bosnjën e bashkuar u shndërrua në dhunë, ngjarje e cila njerëzit mendojnë se ishte fillimi zyrtar i rrethimit të Sarajevës dhe më pas edhe Luftës së Bosnjës.

Konflikti zgjati gati katër vjet dhe mori jetën e mijëra myslimanëve boshnjakë, serbëve dhe kroatëve.

Marshuesit po protestonin kundër një përçarjeje të përkeqësuar midis tre partive kryesore nacionaliste që ndanin pushtetin në Bosnje-Hercegovinë – SDA myslimane, SDS serbe dhe një degë e HDZ kroate.

Ndërsa protestuesit arritën në Ura e Vrbanjës, snajperët qëlluan në turmë duke vrarë dy gra: Sauda Deberovic dhe Olga Sosiç.

Të nesërmen, numri i protestuesve jashtë Parlamentit u rrit dhe snajperët serbë filluan të qëllonin në turma.

Disa prej snajperëve kishin qëlluar njerëzit nga brenda hotelit Holiday Inn, të cilin kreu serb boshnjak Radovan Karaxhiq e bëri selinë e tij të përkohshme.

“Snajperët që po e përdornin hotelin ishin përballë me ndërtesën e Parlamentit, ata po gjuanin në njerëz të pafajshëm që u mblodhën para Parlamentit për të protestuar kundër luftës, kjo edhe shënoi fillimin e luftës”, kujton Hajro Rovcanin, i cili punoi në Holiday Inn që nga fillimi dhe tani është drejtor ekzekutiv i hotelit.

Kështu, gazetarët nxituan për në Sarajevë për të mbuluar përshkallëzimin e tensioneve, dhe megjithëse kishte akomodime të tjera më të rehatshme, Holiday Inn shpejt u bë qendra e mbulimit të medias gjatë luftës.

Madje, një sasi e konsiderueshme e videove dhe fotografi të luftës që përdorën edhe sot, u filmuan nga hoteli, përcjell Telegrafi.

“Mendoj se Holiday Inn u bë hotel i luftës në Sarajevë për shkak të pozicionit, por edhe shkaku i dizajnit. Për shkak të vendndodhjes së tij unike në qendër të qytetit, ishte pothuajse si një kështjellë që mund të shikoni nga të gjitha anët”, kujton fotografi Paul Lowe i cili ishte midis qindra korrespondentëve, fotografëve dhe ekuipazheve që u vendosën në Holiday Inn për të mbuluar rrethimin.

“Ai kishte infrastrukturë, kishte një bodrum të sigurt, garazh të sigurt, kishte shumë dhoma,…”, thotë Lowe.

Holiday Inn ishte edhe një cak i granatimeve dhe u godit drejtpërdrejt disa herë nga zjarri i rëndë nga pozicionet serbe në zonën e banimit të Grabvicës dhe malit Trebeviç.

Përfundimisht, pjesët e hotelit ishin të pabanueshme për shkak të shkatërrimit dhe bombardimeve.

Dhe hyrja brenda në hotel çdo ditë ishte jashtëzakonisht e rrezikshme, kujton Martin Bell i BBC-së.

Rruga kryesore midis hotelit dhe parlamentit u bë e njohur si “shteg snajperësh”, e cila ishte “një ndër kryqëzimet më të rrezikshme në Sarajevë” 25 vjet më parë, sipas Kenneth Morrison, profesor i Historisë së Evropës Moderne. “Snajperët ishin veçanërisht aktivë në këtë hapësirë”, ka shtuar ai.

Sipas të dhënave të vitit 1995 të OKB-së, 225 vetë u vranë atje dhe mbi një mijë të tjerë ishin plagosur.

“Kam kaluar shumë kohë jashtë gjithsesi. Ndihesha më i sigurt kur erdha në hotel sesa në rrugët e Sarajevës, por jo, nuk ishim të sigurt. Nuk ka asnjë mënyrë që ne mund të ishim të sigurt”, thotë Samir Koriq , ish-përkthyes i Reuters.

Me gjithë rrezikun, hoteli vazhdoi të strehojë mediat deri sa u hoq rrethimi më 29 shkurt 1996 – pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Paqes të Dejtonit që përfundoi konfliktin boshnjak nga i cili humbën jetën më shumë se 11 mijë civilë.

Holiday Inn ende qëndron sot, megjithëse nën një emër të ri, një simbol i qëndrueshmërisë dhe këmbënguljes së popullit të Sarajevës – dhe një strehë për ata që sollën historinë e tyre në botë kur popullata e Sarajevës kishte më së shumti nevojë për ta. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Vrau tre persona, përfshirë një profesor – pse ‘u çmend’ kaq shumë i dyshuari që tronditi Roterdamin e Holandës?

Vrau tre persona, përfshirë një profesor – pse ‘u çmend’ kaq shumë i dyshuari që tronditi Roterdamin e Holandës?

Evropa
Lëvizje historike, Macron po i ofron Korsikës autonomi pa të drejt shkëputje nga Franca

Lëvizje historike, Macron po i ofron Korsikës autonomi pa të drejt shkëputje nga Franca

Evropa
Sheshel për aktakuzën e re të Hagës: Jam gati të shkoj vullnetarisht, por me një kusht

Sheshel për aktakuzën e re të Hagës: Jam gati të shkoj vullnetarisht, por me një kusht

Serbia
Përmbytje të mëdha në Stamboll pas reshjeve të dendura të shiut

Përmbytje të mëdha në Stamboll pas reshjeve të dendura të shiut

Turqia
Pamjet e takimit të Putinit me Kadyrov ngjallin spekulime

Pamjet e takimit të Putinit me Kadyrov ngjallin spekulime

Evropa
Një burrë i armatosur dhe me veshje ushtarake hapi zjarr brenda një spitali në Roterdam – pamjet tregojnë kaosin e krijuar

Një burrë i armatosur dhe me veshje ushtarake hapi zjarr brenda një spitali në Roterdam – pamjet tregojnë kaosin e krijuar

Evropa
Kalo në kategori