LAJMI I FUNDIT:

Turqit zgjedhin në raundin e dytë, kundërshtari i Erdoganit paralajmëroi votuesit: Kujdes, ruani kutitë e votimit

Turqit zgjedhin në raundin e dytë, kundërshtari i Erdoganit paralajmëroi votuesit: Kujdes, ruani kutitë e votimit

Të dy kandidatët për presidentin në raundin e dytë të zgjedhjeve në Turqi, presidenti aktual Recep Tayyip Erdogan dhe kundërshtari i tij Kemal Kiliçdaroglu votuan të dielën, Kıilicdaroglu në një shkollë në kryeqytetin Ankara dhe Erdogan në Stamboll.

Qendrat e votimit mbyllen në orën 17:00 me orën turke, ose në orën 15:00 me kohën kroate. Sondazhet përpara raundit të dytë tregojnë se Erdogan do të fitojë 52 deri në 55 për qind të votave, transmeton Telegrafi.

Edhe pse para raundit të parë sondazhet tregonin se kandidati i opozitës Kilicdaroglu do ta pengonte atë të fitonte një mandat të tretë, duket se pushteti mund të mbetet në duart e Erdoganit.


Erdogan u jep fëmijëve para dhe lodra në shkollën ku votoi në Stamboll
Lexo po ashtu Erdogan u jep fëmijëve para dhe lodra në shkollën ku votoi në Stamboll

Erdogan fitoi 49.5 për qind në raundin e parë, më shumë se sa pritej, por jo aq sa për të fituar raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale. Kundërshtari i tij Kilicdaroglu fitoi përqindje më pak.

“U bëj thirrje të gjithë qytetarëve që të shkojnë në kutitë e votimit për të hequr qafe shtypjen dhe regjimin autoritar, dhe për të sjellë lirinë dhe demokracinë e vërtetë në këtë vend”, tha Kilicdaroglu pasi hodhi fletën e tij të votimit në kuti.

Kiliçdaroglu u kërkoi mbështetësve t’i kushtojnë vëmendje asaj që ndodh në qendrat e votimit pas votimit.

Votues të rinj në raundin e dytë të zgjedhjeve në Turqi, 47.523 persona mbushin 18-vjet
Lexo po ashtu Votues të rinj në raundin e dytë të zgjedhjeve në Turqi, 47.523 persona mbushin 18-vjet

Ai u bëri thirrje mbështetësve të tij që edhe pas mbylljes së qendrave, të qëndrojnë pranë qendrave të votimit dhe të mbajnë nën vëzhgim kutitë e votimit duke qenë se “këto zgjedhje po zhvillohen në rrethana shumë të vështira”.

“Janë thënë të gjitha llojet e shpifjeve, por unë besoj në sensin e qytetarëve. Me siguri do të vijë demokracia në këtë vend, liria do të vijë tek ne”, tha ai para turmës, e cila e përshëndeti me duartrokitje para qendrës së votimit.

Pas votimit në Stamboll, Erdogan tha se kjo është hera e parë në historinë e Turqisë që një raund i dytë zgjedhjesh mbahet në vend.

Ai vlerësoi pjesëmarrjen e madhe të qytetarëve në raundin e parë të 14 majit, dhe tha se pret një pjesëmarrje të madhe edhe këtë herë.

Të prekurve nga tërmeti në Turqi, u sigurohet transport falas për të votuar
Lexo po ashtu Të prekurve nga tërmeti në Turqi, u sigurohet transport falas për të votuar

Rreth 87 përqind e votuesve me të drejtë vote votuan në raundin e parë.

“Asnjë vend në botë nuk ka një pjesëmarrje gati 90 për qind. Unë i kërkoj bashkëqytetarëve të mi të vijnë të votojnë”, tha kreu aktual i shtetit.

Erdogan konsiderohet favorit në raundin e dytë të zgjedhjeve, dhe votoi në zonën e tij elektorale Usküdar në anën aziatike të Stambollit. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
FBI nuk është plotësisht e bindur se Trump u qëllua nga një plumb - gjatë 'tentativës për vrasjen e tij'

FBI nuk është plotësisht e bindur se Trump u qëllua nga një plumb - gjatë 'tentativës për vrasjen e tij'

Amerika
Një ligjvënëse mbajti një tabelë ku shkruante

Një ligjvënëse mbajti një tabelë ku shkruante "kriminel lufte" dhe "fajtor për gjenocid" gjatë fjalimit të Netanyahu në Kongres

Botë
Joe Biden iu drejtua kombit - shpjegoi vendimin për të hequr dorë nga gara për President të SHBA-së

Joe Biden iu drejtua kombit - shpjegoi vendimin për të hequr dorë nga gara për President të SHBA-së

Amerika

"Kokosi, muzika dhe fushata virale", interneti i pushtuar me Kamala Harris - a do t'i sjellë kjo më shumë vota?

Amerika
Peshkaqenët pozitivë ndaj kokainës për shkak të kontaminimit të oqeanit në Brazil

Peshkaqenët pozitivë ndaj kokainës për shkak të kontaminimit të oqeanit në Brazil

Botë
Shkon në gjashtë numri i të vdekurve në Kroaci, policia zbulon identitetin e vrasësit

Shkon në gjashtë numri i të vdekurve në Kroaci, policia zbulon identitetin e vrasësit

Kroacia
Kalo në kategori