LAJMI I FUNDIT:

Të prekurve nga tërmeti në Turqi, u sigurohet transport falas për të votuar

Të prekurve nga tërmeti në Turqi, u sigurohet transport falas për të votuar

Të evakuuarit nga zona e tërmetit të Turqisë u kthyen në provincat e tyre nga të gjitha anët e vendit për të votuar, raportoi Andrew Wilks i Al Jazeera.

Në Kirikkale të Anadollit qendror, Aziz Duru u nis me autobus herët të dielën për në provincën e tij të lindjes, Malatya për të hedhur votën e tij, një udhëtim prej 280 miljesh (450 km).


“Po shkoj sepse mendoj se duhet të kryej si detyrë kombëtare”, tha ai për agjencinë private të lajmeve Ilhas.

“Do të shkoj sot dhe do të kthehem pas votimit në mëngjes”, shtoi ai, transmeton Telegrafi.

Turqit shkojnë sot në raundin e dytë të zgjedhjeve: Erdogan apo Kilicdaroglu?
Lexo po ashtu Turqit shkojnë sot në raundin e dytë të zgjedhjeve: Erdogan apo Kilicdaroglu?

Zëvendësguvernatori i Kirikkale, Ahmet Sait Kurnaz tha se rreth 300 viktimave të tërmetit u është ofruar transport falas nga agjencia e fatkeqësive AFAD, për t’u kthyer në qytetet dhe fshatrat e tyre për të votuar.

Qindra mijëra njerëz u larguan nga rajoni jugor i goditur nga tërmetet e shkurtit, të cilët vranë më shumë se 50,000.

Ndërsa rindërtimi është duke u zhvilluar, shumë prej tyre mbeten në pjesë të tjera të Turqisë, duke jetuar në konvikte, salla sportive ose me të afërmit ndërsa presin të kthehen. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Toka mund të goditet këtë javë nga një stuhi tjetër e madhe diellore

Toka mund të goditet këtë javë nga një stuhi tjetër e madhe diellore

Botë
Koreja e Veriut hedh qindra balona me mbeturina në Korenë e Jugut

Koreja e Veriut hedh qindra balona me mbeturina në Korenë e Jugut

Azia
Britaniku me vetëm një goditje mbyt pedofilin rus, i kërkoi marrëdhënie intime vajzës së tij të mitur

Britaniku me vetëm një goditje mbyt pedofilin rus, i kërkoi marrëdhënie intime vajzës së tij të mitur

Azia
Japonezi që shpenzoi 14 mijë euro për t'u

Japonezi që shpenzoi 14 mijë euro për t'u "bërë" qen trondit sërish - tani tregon se në çfarë kafshë dëshiron të shndërrohet

Azia
The Telegraph: Zelenskyt i është kërkuar të mos përmendet anëtarësimi i Ukrainës në samitin e NATO-s

The Telegraph: Zelenskyt i është kërkuar të mos përmendet anëtarësimi i Ukrainës në samitin e NATO-s

Evropa
Njësia speciale e ushtrisë ukrainase sulmon istikamet e rusëve – eliminojnë 11 ushtarë të Putinit dhe tre tjerë i zënë rob lufte

Njësia speciale e ushtrisë ukrainase sulmon istikamet e rusëve – eliminojnë 11 ushtarë të Putinit dhe tre tjerë i zënë rob lufte

Evropa
Kalo në kategori