LAJMI I FUNDIT:

Votues të rinj në raundin e dytë të zgjedhjeve në Turqi, 47.523 persona mbushin 18-vjet

Votues të rinj në raundin e dytë të zgjedhjeve në Turqi, 47.523 persona mbushin 18-vjet

Në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale në Turqi është shtuar për afro 50 mijë, numri i votuesve, kjo për faktin se ata ndërkohë i kanë mbushur 18 vjet dhe gëzojnë të drejtën për të votuar.

Reklama

Bëhet fjalë për 47,523 persona, të cilët sapo kanë mbushur 18 vjeç, kanë të drejtë të votojnë ndërmjet raundit të parë dhe të dytë, transmeton Telegrafi

47,523 persona të tjerë, të cilët kishin ditëlindjen e 18-të midis 14 majit dhe balotazhit të raundit të dytë të së dielës, kanë të drejtë të votojnë në krahasim me dy javë më parë.

Votimi pritet të jetë më i shpejtë në balotazh në Turqi
Lexo po ashtu Votimi pritet të jetë më i shpejtë në balotazh në Turqi

“Në Turqi janë 60 milionë votues. Atyre iu bashkuan më shumë se 47,000 votues të rinj nga raundi i fundit, sepse ata mbushën 18 vjeç”, tha Farah Al-Zaman Shawqi i Al Jazeera në Ankara.

Kemal Kilicdaroglu u përpoq të tërheqë rininë turke gjatë fushatës duke iu referuar krizës së kostos së jetesës, rënies së lirës dhe inflacionit në rritje. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Shkon në tre numri i të vdekurve nga të shtënat në Roterdam të Holandës

Shkon në tre numri i të vdekurve nga të shtënat në Roterdam të Holandës

Evropa
Përmbytje të mëdha në Stamboll pas reshjeve të dendura të shiut

Përmbytje të mëdha në Stamboll pas reshjeve të dendura të shiut

Turqia
Filmohet momenti kur rusët sulmojnë fabrikën e koksit në Avdiivka

Filmohet momenti kur rusët sulmojnë fabrikën e koksit në Avdiivka

Evropa
Gjermania dhe Izraeli nënshkruan marrëveshjen

Gjermania dhe Izraeli nënshkruan marrëveshjen "historike" të mbrojtjes raketore prej 3.5 miliardë dollarësh

Botë
Sheshel për aktakuzën e re të Hagës: Jam gati të shkoj vullnetarisht, por me një kusht

Sheshel për aktakuzën e re të Hagës: Jam gati të shkoj vullnetarisht, por me një kusht

Serbia
Një burrë i armatosur dhe me veshje ushtarake hapi zjarr brenda një spitali në Roterdam – pamjet tregojnë kaosin e krijuar

Një burrë i armatosur dhe me veshje ushtarake hapi zjarr brenda një spitali në Roterdam – pamjet tregojnë kaosin e krijuar

Evropa
Kalo në kategori