LAJMI I FUNDIT:

Truku i kopshtarëve me përvojë: Rikuperoni bimët dhe mbroni ato nga dëmtuesit me ndihmën e uthullës!

Truku i kopshtarëve me përvojë: Rikuperoni bimët dhe mbroni ato nga dëmtuesit me ndihmën e uthullës!

Një kopshtar me përvojë ndau një recetë për një insekticid të bërë në shtëpi, dhe përbërësi kryesor në këtë zgjidhje të fuqishme është uthulla

Reklama

Shumica e njerëzve përdorin uthull në kuzhinë, madje as nuk e kuptojnë se mund të jetë një zgjidhje e përsosur për mbrojtjen e bimëve nga dëmtuesit.

Përveç kësaj, mund të ndihmojë në rikuperimin e bimëve që kanë filluar të vyshken, transmeton Telegrafi.

Të vetmet gjëra që ju nevojiten janë:

▪ uthulla,
▪ kripa dhe
▪ uji.

Përgatitja:

Përzieni një lugë gjelle uthull me një lugë gjelle kripë dhe katër litra ujë të ngrohtë dhe spërkatni bimët e kopshtit me këtë tretësirë. Në këtë mënyrë ju i mbroni ato nga dëmtuesit.

Përsëriteni procedurën një herë në javë.

Mbrojtja e bimëve nga milingonat

Milingonat nuk e durojnë erën e uthullës, kështu që do të jetë e mjaftueshme për të spërkatur dheun me një përzierje të uthullës dhe ujit dy deri në tre herë në javë.

Zgjatni afatin e ruajtjes së luleve të prera

Hidhni një lugë gjelle uthull dhe një lugë sheqer në një vazo me ujë. Në këtë mënyrë, lulet tuaja do të qëndrojnë ende të freskëta, të bukura dhe do të zgjasin shumë më gjatë. /Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Nëse bojleri juaj lëshon këtë tingull – mund t'ju vrasë

Nëse bojleri juaj lëshon këtë tingull – mund t'ju vrasë

Bëje vet
Një kryqëzim midis një bulldogu dhe një chihuahua, mund të habiteni se si duket

Një kryqëzim midis një bulldogu dhe një chihuahua, mund të habiteni se si duket

Libri i madh i kafshëve
Mund të befasoheni si duket një kryqëzim midis pastorit gjerman dhe një bulldogu

Mund të befasoheni si duket një kryqëzim midis pastorit gjerman dhe një bulldogu

Kërshëri
Aty ku vdekja nuk do të thotë lamtumirë: Në një pjesë të largët të Indonezisë, të ndjerët - dhe trupat e tyre - mbeten pjesë e familjes

Aty ku vdekja nuk do të thotë lamtumirë: Në një pjesë të largët të Indonezisë, të ndjerët - dhe trupat e tyre - mbeten pjesë e familjes

Lifestyle
Do t’ju vlerësojnë më shumë: Cilat pyetje duhet t’ia bëni punëdhënësit të ardhshëm?

Do t’ju vlerësojnë më shumë: Cilat pyetje duhet t’ia bëni punëdhënësit të ardhshëm?

Stil
Sa para, aq edhe seks: Mësoni se si të pasuroheni në shtrat

Sa para, aq edhe seks: Mësoni se si të pasuroheni në shtrat

Intimitet dhe Pasion
Kalo në kategori