Zgjedhja e dietave më të mira për 2021 nuk është detyrë e lehtë, por një ekip ekspertësh nga US News & World Report e kanë bërë pikërisht atë me listën e tyre të sapo lëshuar.

Faqja shpjegon se ata kaluan muaj duke kërkuar dhe konsultuar profesionistët shëndetësor me specialitete në të ushqyerit, psikologji e ushqimit, diabet, sëmundje të zemrës, dhe më shumë.

Ata vështruan se sa lehtë mund të ndiqen dieta të caktuara, nëse prodhojnë humbje peshe afatshkurtër ose afatgjatë, sa të sigurta janë ato dhe përfitimet e mundshme shëndetësore.

Pas gjithë kësaj, nuk është për t’u habitur që dieta mesdhetare edhe një herë ka kryesuar renditjen e dietave më të mira në përgjithësi.

Reklama

Përveç këtij vlerësimi të fundit, duket sikur një studim i ri shfaqet çdo ditë që tregon se si ndihmon me gjëra të tilla si shëndeti i zorrëve, mbajtja e kockave të forta, largimi i depresionit dhe mbajtja e trurit të mprehtë ndërsa plakemi.

Reklama

Ushqimet e dietës mesdhetare

Dy dietat e radhës në listën e tyre ishin: ‘Dieta dash’ dhe ‘dieta fleksitariane’. E para qëndron për “qasje dietike për të ndaluar hipertensionin” dhe, siç mund ta mendoni ndoshta, përqendrohet në shëndetin e zemrës duke u mbështetur në ushqim që ul presionin tonë të gjakut.

“Thekson ushqimet që ju është thënë gjithmonë të hani (fruta, perime, drithëra, proteina dhe qumështore me pak yndyrë), të cilat janë të larta në lëndë ushqyese që shfryjnë presionin e gjakut si kalium, kalcium, proteina dhe fibra”, shpjegon US News & World Report.

Reklama

Sa për dietën fleksitariane, “kryesisht vegjetariane” shihet si një terren i mirë mesatar për ata që duan të rrisin marrjen e ushqimit me bazë bimore, por nuk janë mjaft të gatshëm t’i thonë lamtumirë tërësisht mishit. Ndjekja e këtij plani të ngrënies është treguar jo vetëm që ndihmon në rënien e kilogramëve, por gjithashtu mban larg diabetin falë të gjitha fibrave dhe antioksidantëve që gjenden zakonisht te perimet.

Reklama

Dhe megjithëse humbja e peshës mund të ndodhë në ndonjë nga ato dieta, qëllimi i vërtetë i secilës është që të jetojmë thjesht një jetë e gjatë dhe e shëndetshme duke ngrënë ushqim të shijshëm, të pasur me lëndë ushqyese. /Telegrafi/

Reklama