LAJMI I FUNDIT:

Tri dekada Opel Astra: Pesë gjenerata të suksesshme

Tri dekada Opel Astra: Pesë gjenerata të suksesshme

Opel Astra vazhdoi traditën e Opel Kadett për risitë kryesore në segmentin e veturave kompakte dhe në vitin 1991 i bëri ato të arritshme për një audiencë më të gjerë.

Reklama

Më shumë se çdo model tjetër, Astra së bashku me paraardhësin e saj janë bërë një ambasador i ndryshimit për Opel.

Kur Opel Astra u prezantua për herë të parë në vitin 1991, bota ishte në një periudhë ndryshimi të madh. Brezi i ri i modeleve kompakte të Opelit ka përjetësuar plotësisht frymën e ndryshimit.

Atij iu dha emri i ri Astra, sipas homologut të tij britanik, Vauxhall, dhe një pjesë të vogël të sistemeve të sigurisë të prodhuara rishtas, të tilla si presensionuesit e rripit të sigurimit të përparmë.

Klientët nxituan në dyqanet e partnerëve të autorizuar të Opel, të quajtur brenda Astra F. Astra F është modeli më i shitur i Opel deri më tani me rreth 4.13 milion automjete të prodhuara midis 1991 dhe 1997.

Viti 1997 – Astra G sjell Hollywoodin në Russelsheim

Suksesi i Astra F ishte i vështirë për tu mposhtur, kështu që Opel po kërkonte një frymëzim të pazakontë për gjeneratën e tij të re. Për shembull, ekipi i stilit krijoi Astra G bazuar në filmin Jurassic Park. Kjo do të thotë që projektuesit përdorën një program të dizajnuar me ndihmën e kompjuterit (CAD) të quajtur ALIAS, i cili u krijua fillimisht për filma të animuar me kompjuter siç janë filmat e kultit të Hollivudit. Ky program lejon ekipet të punojnë në një model të ri në një mjedis virtual, tre-dimensional.

Astra H gjithashtu përjetoi statusin e kultit në 2003. Gjatë prezantimit të gjeneratës së tretë të modeleve në ekspozitën IAA në Frankfurt, revista e njohur gjermane e makinave “auto motor und sport” pyeti lexuesit e saj se cila makinë kompakte u pëlqeu më shumë në shfaqje. Opeli i ri fitoi bindshëm me 52 për qind të votave.

Brezi i katërt i Opel kaloi shkronjën “I” për të mos u ngatërruar me numrin “1”. Prandaj, në vitin 2009 Astra J mori teknologjinë e përparuar të makinave nga segmenti Opel Insignia dhe ishte i pari që e përfshiu atë në segmentin e makinave kompakte. Falë fenerëve të rregullueshëm (AFL +), Astra ka aftësinë të shikojë në qoshe, ndërsa kamera e përparme e Opel jo vetëm që njeh shenjat e trafikut, por gjithashtu paralajmëron shoferët në rast të kalimit të korsisë.

Ndriçon rrugën: Me fenerët me matricën Intelli-Lux LED në çmimin Car of the Year

Astra K është dëshmuar gjithashtu me teknologjinë e saj të ndriçimit, duke vazhduar një traditë të gjatë. “Makina Evropiane e Vitit 2016.” ishte i pari që ofroi fenerë adaptues me një matricë LED Intelli-Lux në segmentin e veturave kompakte, e cila deri atëherë kishte qenë vetëm në modele luksoze dhe premium të klasave më të larta. Për më tepër, Astra K ka prezantuar me sukses komoditetin duke ofruar sedilje ergonomike të përparme të certifikuara nga AGR (Aktion Gesunder Rücken/Fushata për një shpinë më të shëndetshme). Vendet gjithashtu mund të azhurnohen me funksione ventilimi dhe masazhi, të ngjashme me modelet e sotme të fundit Astra.

Gjashtë vendet e para: Astra nga 1991 deri në 2021

Me shpalljen e modelit për vitin 2021, Opel Astra ka hyrë në gjeneratën e tij të gjashtë dhe kështu fillon një epokë e re.

Për herë të parë, klasa e makinave kompakte do të jetë e disponueshme me makinë elektrike si një hibrid plug-in në dy nivele të performancës.

Për më tepër, versionet me motorë benzinë dhe naftë me efikasitet të lartë do të jenë në dispozicion.

Opel Astra më e fundit përcjell tiparet kryesore të prodhuesit gjerman të makinave: e guximshme dhe e pastër falë fytyrës së re të vizorit të markës Opel dhe panelit dixhital të kabinës Pure Panel. /Telegrafi/