0Shares

Disa nga filmat e preferuar të animuar janë të mbushur me parodi, që i kanë kthyer më pas ata në filma të vërtetë.

Në këtë artikull, Bright Side ka mbledhur së bashku disa nga referencat më qesharake dhe interesante të karikaturës në klasikën kinematografike, transmeton Telegrafi.

Ndoshta filmat e Shrekut renditen së pari në numrin e referencave dhe parodive të përrallave të ndryshme dhe filmave të Hollywoodit. Për shembull, skena ku Donkey ka fituar aftësinë për të fluturuar pasi u spërkat me pluhur zanash u mor nga një karikaturë klasike nga ‘Peter Pan’.

Lee Unkrich, një nga regjisorët e ‘Toy Story 3’, shpesh shkruan rreth pasionit të tij për Stanley Kubrick dhe filmin ‘The Shining’ që e frymëzoi atë për të ndjekur një karrierë në filma. Kjo është arsyeja pse, në karikaturën e tij, ai bëri disa referenca frymëzuar nga ky film.

Një prej tyre është se tapeti i kuq në shtëpinë e Sidit ka të njëjtin model sikurse tapeti në hotelin ‘Overlook’ në ‘The Shining.’

Kjo skenë është një parodi e disa skenave të Hollywoodit si Alien, Gravity, Martian, Armageddon dhe të tjerët. Autorët e filmit përdorën edhe muzikë të ngjashme për këtë sekuencë.

Në ‘Ratatouille’, miu i quajtur Remy thyen dritaren e dyqanit për të dalë. Në këtë moment, skena ngrihet dhe zëri i lartë prezanton protagonistin e karikaturës kryesore tek shikuesi.

Kjo skenë është huazuar nga ‘The Good’, një nga filmat më interesantë të bërë ndonjëherë.

Në ‘Shrek 2’, sekuenca në të cilën macja shpërthen nëpër këmishën e ogresit duket shumë e ngjashme me skenën e famshme të gjoksit në filmin ‘Alien’. Megjithatë, ‘Shrek’ është shumë më me fat se heronjtë e Alienit.

Shtënë e Elliotit dhe të huajit që fluturojnë nëpër hënë të plotë është një film prej vërteti. ‘Amblin Entertainment’ madje e ka miratuar atë si logon e tyre. Për më tepër, mund të shihet një referencë për këtë goditje të famshme në filmin e animuar ‘Cars’.

Sekuenca ku Frozone shkon për një gotë uji të mbajtur në shënjestër nga një polic nervoz, është një parodi e drejtpërdrejtë e një skene të ngjashme në Die Hard me një Hakmarrje në të cilën karakteri i Samuel L. Jackson do të bëjë një thirrje, i pajisur me armë. Në të dy filmat, karakteri i kërcënuar luhet nga Samuel L. Jackson.

Në ‘Impossible’, Tom Cruise kryen të gjitha skenat e tij i vetëm. Nuk është çudi që disa skena nga ky film aksionar janë bërë më të njohurat në historinë e kinemasë. Krijuesit e ‘Toy Story’ gjithashtu nuk mund të injorojnë këtë.

‘Bota e Humbur’, një film i heshtur i vitit 1925 për dinosaurët e përshtatur nga romani i Arthur Conan Doyle, ishte një sukses i shkëlqyeshëm. Që në momentin kur u publikua, filmi prodhoi disa versione të tjera. Edhe sot mund të gjejmë referenca në karikaturat dhe filmat e ndryshëm. Për shembull, heroi kryesor i ëndrrave ‘Up’ të udhëtimit në Parajsën Falls, një vend që ngjan shumë me një nga skenat e ‘The Lost World’.

A ju kujtohet se skena e frikshme ku antagonisti kryesor i ‘The Shining, Jack Torrance’, thyen një vrimë në një derë të banjës dhe thotë: “Ja Johnny!”? Skena është e ngjashme me një nga skenat e filmit ‘Finding Nemo’.

Jack Nicholson thotë “Këtu është Johnny!” Kur emri i tij i karakterit është Jack? Është vetëm një frazë e mirënjohur nga programi televiziv, ‘The Show Tonight’, me Johnny Carson.

Kjo karikaturë përmban shumë referenca për filmat me Johnny Depp. A ju kujtohet skena kur kameleoni i varfër Rango troket në xhamin e kuq të konvertueshëm? Burrat në makinë duken njësoj si heronjtë kryesorë të Frikës dhe Dhimbjes në Las Vegas.

Për më tepër, sekuenca në të cilën Rango është larguar nga morrat e drurit ngjan me një skenë të ngjashme nga “Pirates of the Caribbean”.

Çuditërisht, Rango, personazhi kryesor i karikaturës, është luajtur nga Johnny Depp.

Ndoshta edhe ata që kurrë nuk kanë parë ndonjë nga filmat e Indiana Jones, e njohin skenën e hapjes në të cilën heroi kryesor po largohet nga një gur i madh që lëkundet. Autorët e Toy Story-it bënin një parodi të zgjuar në karikaturën e tyre: ata vetëm zëvendësuan një gur vdekjeprurës me një glob të madh.

Në ‘Shrek 2’, gjatë rendit të unazave të dasmave, unaza e Fionës bie mbi gishtin e saj, ashtu si Frodo bëri në “Lord of the rings”. Për më tepër, mbishkrimi në unazën e Fionës duket i ngjashëm me atë të një prej skenave më emocionuese të këtij filmi. /Telegrafi/

Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)