Një sulm me thikë ka ndodhur gjatë ditës në një Katedrale në Nice të Francës.

Siç kanë raportuar mediat e huaja, përcjell Telegrafi, sulmuesi me thikë ka sulmuar disa persona, tre prej të cilëve kanë gjetur vdekjen ndërsa disa të tjerë janë plagosur.

Gjatë sulmit të tij, ai i ka prerë kokën një gruaje, kanë raportuar mediat e huaja.

Një gruaje iu pre koka! Detaje të reja të sulmit me thikë në Nice të Francës Një gruaje iu pre koka! Detaje të reja të sulmit me thikë në Nice të Francës

Policia shpejt rrethoi zonën, ku qëlloi dhe arrestoi sulmuesin, i cili është dërguar në spital.

Motivi i sulmit mbetet i paqartë por kryebashkiaku Estrosi konfirmoi se, bazuar në provat e deritanishme, ishte një sulm terrorist.

Sulmi me thikë, momenti kur policia futet në katedralen në Nice të Francës Sulmi me thikë, momenti kur policia futet në katedralen në Nice të Francës

Ndërkohë është raportuar se presidenti Emmanuel Macron ka vizituar vendin e ngjarjes.

Rreth sulmit kanë ardhur reagime nga e gjithë bota, përfshirë edhe një reagim nga presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi. /Telegrafi/