LAJMI I FUNDIT:

Tragjedi në futbollin senegalez: Shembet muri i stadiumit, mbyten tetë fansa (Foto/Video)

Tragjedi në futbollin senegalez: Shembet muri i stadiumit, mbyten tetë fansa (Foto/Video)

Mbrëmë ka ndodhur një tragjedi në kryeqytetin senegalez Dakar, ku për pasojë kanë mbetur tetë fansa të vdekur dhe mbi 60 të lënduar.

Reklama

E gjitha ndodhi në ndeshjen mes Ouakam dhe Stade de Mbour, kur pranë rezultat 2-1 të të Kupës së Senegalit, u shemb një pjesë e murit të stadiumit “Demba Diop”.

Momenti i shembjes së murit

Gjatë gjithë ndeshjes pati fyerje dhe hedhje të gjësendeve në fushë dhe për këtë është dashur intervenimi policor, të cilët përdorën edhe gazlotsjellës, transmeton Telegrafi.

Tifozët duke u munduar të shpëtonin filluan të iknin prej shkallëve të stadiumit dhe në ikje e sipër, ra një pjesë e murrit ndarës mes stadiumit dhe ulëseve në stadium.

Kjo bëri që të ketë edhe viktima pasi që një pjesë e fansave i zuri muri dhe u shkaktoi vdekjen.

Një pjesë e murit të shembur

Ministri i sporteve i Senegalit, Matar Ba ka konfirmuar për AFP se në “mesin e tetë shikuesve që humbën jetën ishte edhe një vajzë e vogël”, ndërsa kanë mbetur “të lënduar 60 shikues, të cilët u transferuan në qendrat shëndetësore”.

“Papritmas, kur muret ranë, ne e dinim se disa kishin humbur jetën, sepse ata mbeten nën mur”, tha Cheikh Maba Diop, një dëshmitar që ndihmoi në evakuimin e viktimave dhe që humbi një mik në tragjedi.

Vlen të theksojmë se tragjedia ka shtyrë të gjitha partitë politike senegaleze të anulojnë fushatën për zgjedhjet legjislative në shenjë respekti për viktimat e tragjedisë. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Inteligjenca Artificiale parashikon se kë ka më shumë gjasa të nënshkruajë Man Utd këtë verë, krijon një listë me nëntë lojtarë

Inteligjenca Artificiale parashikon se kë ka më shumë gjasa të nënshkruajë Man Utd këtë verë, krijon një listë me nëntë lojtarë

Premier League
Mësohet se për sa kohë UEFA mund ta ndalojë Juventusin nga garat evropiane

Mësohet se për sa kohë UEFA mund ta ndalojë Juventusin nga garat evropiane

Ndërkombëtare
La Liga do të japë javën e ardhshme vendimin për lejen e Barcelonës për të nënshkruar me lojtarë të rinj

La Liga do të japë javën e ardhshme vendimin për lejen e Barcelonës për të nënshkruar me lojtarë të rinj

La Liga
‘Operacioni fshesa’ te Chelsea, lista e zezë e Pochettinos me 15 lojtarë

‘Operacioni fshesa’ te Chelsea, lista e zezë e Pochettinos me 15 lojtarë

Premier League
Zvicra publikon listën për ndeshjet ndaj Andorrës dhe Rumanisë, ftohen tre futbollistë shqiptarë

Zvicra publikon listën për ndeshjet ndaj Andorrës dhe Rumanisë, ftohen tre futbollistë shqiptarë

Ndërkombëtare
Reagimi i Granit Xhakës kur tifozi i Arsenalit ia përmend bashkëshorten

Reagimi i Granit Xhakës kur tifozi i Arsenalit ia përmend bashkëshorten

Premier League
Kalo në kategori