Kampioni i Shqipërisë, Tirana ka arritur të fitojë ndeshjen në udhëtim te Dinamo Tbilisi me rezultat 2-0 dhe ka kaluar në raundin tjetër të eliminatoreve Ligës së Kampionëve.

Tirana ka arritur të tregohet e fortë në udhëtimin e tyre në Gjeorgji, pasi ka fituar ndeshjen me nga një gol në secilën pjesë.

Ekipi i drejtuar nga Emmanuel Egbo ishte shumë pragmatik, duke menaxhuar mirë lojën dhe në fund edhe të marr fitoren falë dy golave.

Pjesa e parë i takoi për një nuancë vendasve, por vetëm Tirana arriti të shënojë në fund të kësaj pjese.

Ishte Augustin Torassa, i cili u gjend mirë në zonën e vendasve dhe pas një gabimi të një mbrojtësi arriti ta tund rrjetën për 0-1 në minutat shtesë.

Në pjesën e dytë, Tirana ishte diçka më e mire dhe më kërkuese në kërkim të golit të sigurisë.

Megjithatë, këtë gol e arriti vetëm në minutat e fundit me anë të Marsel Ismajlgecit (86’) për 0-2 dhe me këtë rezultat u mbyll ndeshja.

Pas kësaj fitore, Tirana kalon në raundin e dytë kualifikues të Ligës së Kampionëve dhe në shtëpi do ta pres klubin serb, Cervena Zvezda. /Telegrafi/