Princi Harry dhe Meghan Markle ditë më parë njoftuan se do të tërhiqen nga Familja Mbretërore dhe ky vendim i tyre natyrisht se ka lënë botën me shumë pyetje të vazhdueshme, e më së shumti nëse ata do të mbajnë titujt “Duka dhe Dukesha” edhe pas largimit.

Në këtë pikë, nuk ka ndonjë përgjigje përfundimtare nëse Harry, 35-vjeç, dhe Meghan, 38-vjeçe, do të vazhdojnë të njihen si Duka dhe Dukesha e Sussex-it, por një vështrim prapa në ngjarjet e kaluara mund të ofrojë një sugjerim në përgjigje.

Së pari, duhet të theksohet se Harry dhe Meghan nënshkruan si “Duka dhe Dukesha e Sussex-it”, duke provuar lidhjen e tyre të vazhdueshme në bazë të titujve.

View this post on Instagram

“After many months of reflection and internal discussions, we have chosen to make a transition this year in starting to carve out a progressive new role within this institution. We intend to step back as ‘senior’ members of the Royal Family and work to become financially independent, while continuing to fully support Her Majesty The Queen. It is with your encouragement, particularly over the last few years, that we feel prepared to make this adjustment. We now plan to balance our time between the United Kingdom and North America, continuing to honour our duty to The Queen, the Commonwealth, and our patronages. This geographic balance will enable us to raise our son with an appreciation for the royal tradition into which he was born, while also providing our family with the space to focus on the next chapter, including the launch of our new charitable entity. We look forward to sharing the full details of this exciting next step in due course, as we continue to collaborate with Her Majesty The Queen, The Prince of Wales, The Duke of Cambridge and all relevant parties. Until then, please accept our deepest thanks for your continued support.” – The Duke and Duchess of Sussex For more information, please visit sussexroyal.com (link in bio) Image © PA

A post shared by The Duke and Duchess of Sussex (@sussexroyal) on Jan 8, 2020 at 10:33am PST

Në një mënyrë të ngjashme, mesazhi i referohej gjyshes së Harry, Mbretëreshës Elizabeth II, babait të tij, Princit Charles dhe vëllait të tij, Princit William, me titujt e tyre zyrtarë – Mbretëresha, Princi i Uellsit dhe Duka i Kembrixhit, përkatësisht – duke tërhequr paralele midis tyre dhe familjarëve.

Të dy kanë përdorur “Sussex Royal” si adresën dhe faqen e tyre zyrtare në Instagram, dhe sipas raportimeve të The Guardian, ata kanë kërkuar të regjistrojnë markën “Sussex Royal” si një markë globale.

Mes të gjitha spekulimeve, një burim i tha Vanity Fair se Meghan dhe Harry “nuk kuptohet se duan të heqin dorë nga titujt e tyre mbretërorë dhe do të vazhdojnë të jenë Duka dhe Dukesha e Sussex”, por se “asgjë nuk është vendosur”.

Në takimin e mbajtur dje, Mbretëresha Elizabeth II është pajtuar me vendimin e Princit Harry dhe Meghan Markle, përkundër se familja dëshiron që të jenë së bashku. /Telegrafi/