Thyhet një rekord në Ligën Premier në barazimin kaotik mes Sheffield United dhe West Hamit

Sheffield United po përjeton një sezon për t’u harruar, por të dielën ata thyen papritur një rekord në Ligën Premier.

Penalltia e fundit e Oli McBurnie i shpëtoi një pikë Sheffield United kundër West Hamit, pasi Çekanët kaluan dy herë në epërsi në Bramall Lane për të marrë më pas një barazim 2-2.

Maxwell Cornet u dha epërsinë mysafirëve kur shënoi golin e tij të parë për klubin nga afër, por Ben Brereton Diaz shpejt barazoi nivelin vendas në debutimin e tij në Ligën Premier.

McBurnie broke a Premier League record with his penalty.

James Ward-Prowse dukej se e kishte fituar ndeshjen kur e ktheu me gjakftohtësi një penallti në gol me 10 minuta nga koha e mbetur për të luajtur, përpara se fazat e fundit të ndeshjes të kalonin në kaos.

Zëvendësuesi i United, Rhian Brewster iu dha një karton i kuq i drejtpërdrejtë – pas një rishikimi të VAR-it – për një goditje ndaj mbrojtësit të Hammers, Emerson, përpara se Vladimir Coufal ta kishte të njëjtin fat dhe të ndëshkohej me karton të kuq.

Me të dyja skuadrat që luanin me 10 lojtarë, Sheffield United iu dha një penallti e vonuar kur portieri i West Ham, Lukasz Fabianski nuk arriti të priste goditjen e Oli McBurnie që realizoi për 2-2.

Penalltia e McBurnie goditi rrjetën në minutën e 13-të të kohës shtesë, me 102 minuta e shtatë sekonda. Kështu, u vendos një rekord i ri në Ligën Premier.

Rekordi i mëparshëm mbahej nga Dirk Kuyt i Liverpoolit, i cili konvertoi një penallti me goditjen e fundit të lojës pas 101 minutash e 48 sekondash në barazimin 1-1 me Arsenalin në 2011.

Sheffield United ka fituar një vend në librat e historisë, por nëse ata nuk fillojnë të marrin rezultate së shpejti, atëherë ata mund të bëjnë histori për arsye të gabuara.

Skuadra e Wilder ka grumbulluar 10 pikë pas 21 ndeshjesh këtë sezon dhe tashmë janë rrugës për rënie nga liga. Bazuar në mesataren e tyre aktuale të pikëve për ndeshje, ata janë në rrugën e duhur për të përfunduar sezonin me 18 pikë, që do të ishte numri i pestë më i ulët i pikëve në historinë e Ligës Premier. /Telegrafi/

Grushte të fuqishme dhe hedhje në tokë, turko-gjermani Cinkara e fiton luftën ndaj boksierit kosovar Armend Xhoxhaj

Ish-legjenda e Liverpoolit tregon ‘arsyen e vetme’ që çoi tek përplasja e Salahut me Kloppin

Pamje të reja nga përplasja e Salahut me Kloppin tregojnë saktësisht se çfarë ka ndodhur

Salah pyetet për përplasjen me Kloppin – jep një përgjigje të shkurtër, por të ashpër

Tuchel e ka analizuar Real Madridin në detaje – por zbulon një shqetësim të madh para ndeshjes

Salah dhe Klopp përfshihen në një përplasje të furishme verbale – egjiptiani duhej të qetësohej nga Nunez