Theo Hernandez ndaloi një nga bashkëlojtarët e tij në Francë të festonte golin e parë të barazimit të Kylian Mbappes kundër Argjentinës në finalen e Kampionatit Botëror.

La Albiceleste ishin në epërsi 2-0 të dielën në mbrëmje pas një penalltie nga Lionel Messi dhe një përfundimi të mirë nga Angel Di Maria në pjesën e parë. Franca nisi një rikthim të jashtëzakonshëm 10 minuta para fundit të kohës së rregullt me anë të Mbappes, i cili përgjysmoi deficitin nga penalltia.

Një minutë më vonë, ai do të barazonte rezultatin në 2-2, duke e mposhtur me finesë portierin argjentinas Emiliano Martinez.

Reklama

Hernandez explaining why Kolo Muani has to stay on the pitch. (Image Credit: Twitter)

Franca ishte e dyta më e mira gjatë gjithë garës. Goli i barazimit i tronditi të gjithë pasi çdo lojtar i Les Bleus u dynd te Mbappe, madje edhe ata në bankinë.

Reklama

Randal Kolo Muani ishte i fundit që mbërriti për festimet, gjë që bëri që Hernandez të ndërhynte.

Mbrojtësi i majtë i Milanit ndërhyri për të shtyrë bashkëlojtarin përsëri në terrenin e stadiumit Lusail.

Pikërisht pse Hernandez e bëri këtë? Ligji 8 i FIFA-s thotë se që loja të rifillojë, “të gjithë lojtarët, përveç lojtarit që rifillon ndeshjen, duhet të jenë në gjysmën e tyre të fushës së lojës”.

Reklama

Kolo Muani duhej të ishte lojtari i vetëm i Francës për të ndaluar Argjentinën që të mos lejohej të rifillonte ndeshjen. /Telegrafi/