LAJMI I FUNDIT:

“Testi i uthullës”: Ushtria amerikane aplikon një test të thjeshtë për të zbuluar coronavirusin

“Testi i uthullës”: Ushtria amerikane aplikon një test të thjeshtë për të zbuluar coronavirusin

Një nga shqetësimet më të mëdha në lidhje me përparimin e pandemisë së coronavirusit është mundësia e infeksionit nga njerëzit që nuk kanë simptoma dhe mund të transmetojnë virusin.

Reklama

Si përgjigje e kësaj, ushtria amerikane e vendosur në Korenë e Jugut filloi të aplikonte një provë të thjeshtë që tregon për një nga efektet më pak të dukshme të Covid-19, transmeton Telegrafi.

Pa e matur temperaturën ose pa e pyetur personin në lidhje me historinë e udhëtimit të anëtarëve të familjes ose gjendjen shëndetësore, personeli ushtarak nga Daegu në Korenë e Jugut po kryen “testin e uthullës”.

Në hyrje të kompleksit, rojet e sigurimit ndalojnë çdo vizitor dhe i ofrojnë atij një copë të pambukut të zhytur në uthull.

Siç sqaruan në rrjetet e tyre sociale, “simptoma kryesore për 30% të pacientëve me raste të buta është humbja e erës (ose anosmia), sipas studimeve të fundit, dhe 66% e pacientëve Covid-19 vuajnë nga anosmia”.

Një zëdhënës për forcat amerikane të vendosur në Korenë e Jugut i tha Newsweek se procedura filloi të premten në pika të ndryshme të hyrjes.

Mungesë e nuhatjes është një simptomë themeluar kohët e fundit. Mjekët zbuluan shumë raste të njerëzve që kishin vetëm këtë simptomë pa pasur ndonjë simptomë tjetër.

Virusi SARS CoV-2 kur hyn në hundë, në vend që të sulmojë mukozën si viruset e tjera, sulmon nervin nuhatës dhe bllokon molekulat e aromës.

“Ekziston një lidhje e dukshme midis anosmisë dhe virusit”, tha Jean-Michel Klein, presidenti i Këshillit Kombëtar Profesional të ENT, i cili është i vendosur në Paris. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Sërish sulm me dron – goditet një rafineri tjetër e naftës në Rusi

Sërish sulm me dron – goditet një rafineri tjetër e naftës në Rusi

Evropa
Prigozhin shanë dhe kritikon miqtë e Vladimir Putinit pas sulmeve me dron në Moskë

Prigozhin shanë dhe kritikon miqtë e Vladimir Putinit pas sulmeve me dron në Moskë

Evropa
Rrëfimi i pasagjerit që ishte ulur pranë derës emergjente të aeroplanit, të cilën e hapi një burrë gjatë fluturimit në Korenë e Jugut

Rrëfimi i pasagjerit që ishte ulur pranë derës emergjente të aeroplanit, të cilën e hapi një burrë gjatë fluturimit në Korenë e Jugut

Azia
Momenti i frikshëm kur dhjetëra notarë mbeten të bllokuar në një platformë të një liqen të Teksasit teksa aligatori “fshihej aty pranë”

Momenti i frikshëm kur dhjetëra notarë mbeten të bllokuar në një platformë të një liqen të Teksasit teksa aligatori “fshihej aty pranë”

Amerika
Si t'i njohim huliganët në një protestë: Këto janë detajet që i dallon ata, tregon eksperti serb

Si t'i njohim huliganët në një protestë: Këto janë detajet që i dallon ata, tregon eksperti serb

Serbia
Një tjetër sulm me dron në Rusi, kësaj radhe cak ishte një rafineri e naftës

Një tjetër sulm me dron në Rusi, kësaj radhe cak ishte një rafineri e naftës

Botë
Kalo në kategori