LAJMI I FUNDIT:

‘Tërmet’ në Angli: Man City dhe Chelsea rrezikojnë rënien nga Liga Premier

‘Tërmet’ në Angli: Man City dhe Chelsea rrezikojnë rënien nga Liga Premier

Situata në Ligën Premier ka marrë një kthesë dramatike pasi Evertoni u godit me një sanksion të rëndë – humbjen e 10 pikëve për shkak të shkeljes së rregullave të Fair-Play Financiar. Ky vendim ka shkaktuar trazira ndër klubet e futbollit anglez, duke shtuar pasiguri dhe rrezikun e ndëshkimeve të rënda edhe për klubet e tjera të mëdhem.

Manchester City dhe Chelsea, dy nga ekpiet më të mëdha në skenën e futbollit evropian, janë nën rrezikun e të njëjtat pasojave si Toffees. “The Times” raporton se ato mund të përballen me një sanksion katastrofik prej 30 pikësh, që do të ishte një goditje e madhe për klubet.

Skenari është edhe më i zymtë kur mendohet se këto klubet mund të përballen jo vetëm me humbjen e pikëve, por edhe me mundësinë e rrëzimit nga liga kryesore. Një veprim të tillë do të shihej nëse gjetjet e një komisioni rregullator të pavarur do të konfirmojnë akuzat e ngritura ndaj tyre.

Klubet e Ligës Premier po aktivizojnë ende dy futbollistë duke e ditur se janë nën hetimin e policisë për dhunë seksuale ose në familje
Lexo po ashtu Klubet e Ligës Premier po aktivizojnë ende dy futbollistë duke e ditur se janë nën hetimin e policisë për dhunë seksuale ose në familje

Manchester City është në qendër të hetimeve pasi akuzohet për më shumë se 100 shkelje financiare, ndërsa Chelsea ka qenë nën vëzhgim për periudhën e udhëheqjes së Roman Abramovich. Shkeljet në pyetje përfshijnë një gamë të gjerë kohore – nga sezoni 2009/10 deri në sezonin 2017/18.

Avokati Stefan Borson, i cili ka këshilluar Manchester Cityn, ka thënë ditë më parë në Twitter se sanksionet e mundshme mund të rezultojnë në degradimin e klubit.

'Psikopati i famshëm', ngacmuesi më i madh në historinë e futbollit - sot bën një jetë krejtësisht të habitshme
Lexo po ashtu 'Psikopati i famshëm', ngacmuesi më i madh në historinë e futbollit - sot bën një jetë krejtësisht të habitshme

Ky vendim i fundit vjen pas një periudhe të gjatë hetimesh dhe apelimesh në sportin e futbollit. City u përjashtua nga Liga e Kampionëve dhe u dënua fillimisht me 30 milionë euro në vitin 2020, për të pasur një vendim të anuluar më vonë dhe një gjobë të reduktuar në 10 milionë euro nga Gjykata e Arbitrazhit Sportiv.

Megjithëse kjo situatë mund të ketë dhënë Manchester Cityt një ndjesë të lehtësimit, zhvillimet e fundit tregojnë që autoritetet rregullatore mund të angazhohen për një linjë më të ashpër dhe më pak kompromisi ndaj çështjeve financiare në futboll. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
E paparë deri tani: Mbappe pasi u zëvendësua në pjesën e parë, shkoi te nëna e tij në tribunë për të parë ndeshjen

E paparë deri tani: Mbappe pasi u zëvendësua në pjesën e parë, shkoi te nëna e tij në tribunë për të parë ndeshjen

Ligue 1
Zbulohet lista prej 20 ekipeve që përfitojnë më së shumti para bazuar në shitjet e fanellave

Zbulohet lista prej 20 ekipeve që përfitojnë më së shumti para bazuar në shitjet e fanellave

Ndërkombëtare
Ka klauzolë largimi prej 1 miliard euro, por Barcelona e gatshme ta shes yllin e saj për vetëm 40 milionë

Ka klauzolë largimi prej 1 miliard euro, por Barcelona e gatshme ta shes yllin e saj për vetëm 40 milionë

La Liga
Klubi i famshëm anglez buzë humnerës për shkak të problemeve financiare

Klubi i famshëm anglez buzë humnerës për shkak të problemeve financiare

Premier League
Endrick do të luajë ndeshjen e tij të parë në “Santiago Bernabeu” shumë më shpejt nga sa e prisnit

Endrick do të luajë ndeshjen e tij të parë në “Santiago Bernabeu” shumë më shpejt nga sa e prisnit

Ndërkombëtare
Këta janë dhjetë lojtarët shqiptarë më të paguar në futboll – Muriqi më lartë se Xhaka, befasojnë Hysaj dhe Muçi

Këta janë dhjetë lojtarët shqiptarë më të paguar në futboll – Muriqi më lartë se Xhaka, befasojnë Hysaj dhe Muçi

Ligat tjera
Kalo në kategori