LAJMI I FUNDIT:

Të gjitha detajet e ‘rastit Juventus’, bashkëfajtorët dhe lojtarët e përfshirë – çfarë pritet të ndodhë më tej me Zonjën e Vjetër

Të gjitha detajet e ‘rastit Juventus’, bashkëfajtorët dhe lojtarët e përfshirë – çfarë pritet të ndodhë më tej me Zonjën e Vjetër

Që nga e premtja e kaluar, bota e futbollit e ka kthyer shikimin nga Torino. Një skandal i ri sulmon futbollin italian: pas ‘Totoneros’, ‘Calciopoli’ apo ‘Calcioscommesse’, vjen ‘Rasti i fitimeve kapitale’ dhe ‘hetimi i prizmit’. Juventus, në epiqendrën e të dyjave dhe tashmë ka pësuar një penallti prej 15 pikësh nga Gjykata e Apelit e Federatës Italiane të Futbollit. Megjithatë, mund të mos jetë i fundit (po hetohet manovra e pagave gjatë pandemisë) dhe as i vetmi klub i sanksionuar me pikë.

Gjithçka filloi në vitin 2021

Dimri i vitit 2021. Prokuroria e Torinos mori çështjen dhe vuri në llupë llogaritë dhe transfertat e Juventusit. Më vonë do të dilnin emra klubesh si Napoli, Sampdoria, Empoli, Genoa, Pisa, Parma, Pro Vercelli, Pescara, Novara dhe Chievo Verona (këto dy të fundit, klube që tashmë kanë falimentuar dhe janë rithemeluar). Mes tyre ranë në sy figurat kryesore të Bianconerëve: Andrea Agnelli, Pavel Nedved, Fabio Paratici, Maurizio Arrivabene, Federico Cherubini.

Juventusi nuk pranon heqjen e 15 pikëve - bën hapin e menjëhershëm
Lexo po ashtu Juventusi nuk pranon heqjen e 15 pikëve - bën hapin e menjëhershëm

Në vështrimin e prokurorëve italianë ishin të ashtuquajturat “fitime kapitale fiktive”, por edhe disa akte private që më vonë u quajtën “manovër rroge”. Megjithatë, në një pengesë të parë për hetuesit, më 15 prill 2022, Gjykata Kombëtare Federale liroi 59 trajnerë dhe 11 klubet e përfshira nën frazën “nuk ka asnjë metodë objektive për të përcaktuar vlerën e një futbollisti”.

Në atë kohë kishte vetëm gjoba ekonomike (800 mijë euro për Juventusin) por, kjo nuk mjaftonte për prokurorin Giuseppe Chine. Më 24 tetor 2022, akuzat e mëposhtme kundër Juventusit u raportuan pasi hetimet vazhduan dhe u morën prova të reja:

Fitimet fiktive kapitale

Lajme të rreme për pagat e lojtarëve

Kontabilitet të rremë dhe komunikime të rreme të korporatave

Juventusit iu zbritën 15 pikë – çfarë dimë deri më tani dhe çfarë pritet të ndodh
Lexo po ashtu Juventusit iu zbritën 15 pikë – çfarë dimë deri më tani dhe çfarë pritet të ndodh

Manipulimin e tregut

Deklarata mashtruese

Pengesa për autoritetet e kontrollit (CONSOB)

Menjëherë pas kësaj, një tërmet i paprecedentë ndodhi në ‘Casa Juve’: Bordi i Drejtorëve dha dorëheqjen në tërësi me Agnellin në krye. Një paralajmërim për atë që do të vinte dhe që shumë në Itali e panë si një masë nga Juventusi për të qetësuar hetuesit dhe për t’u përpjekur për të ulur ndëshkimet që mund të merreshin. Dhe është se pritej rihapja e gjyqit. Kështu shkoi.

Lojtarët e Juventusit përshëndesin audiencën e tyre.

Pas marrjes së materialit të ri përmes hetimit të ‘manovrës së pagave’ (deklaruan lojtarë si Chiellini, Bonucci apo Dybala, duke pranuar faktet), u kërkua rihapja e procesit sportiv me paraqitjen e provave të reja.

Pikërisht kjo çoi në faktin se më 20 janar gjithçka u hodh në erë në një hark kohor prej disa orësh. Në mesditë prokuroria kërkoi 9 pikë dënim për Juventusin. Vonë pasdite, Gjykata e Apelit FIGC ishte më e rreptë se sa kërkohej dhe aplikoi një sanksion prej 15 pikësh për ‘La Vecchia Signora’ në sezonin aktual, ndërsa për pjesën tjetër të klubeve të përfshira (Napoli u shpall i pafajshëm) do të ketë gjoba me të holla.

Klasifikimi aktual i Serie A, me Juventusin dukshëm jashtë Champions League.

Por, Cilat janë fitimet kapitale?

Ky është thelbi i çështjes. Një ‘vullnet i mirë’ është thjesht një term ekonomik. Në futboll reduktohet në përfitimin që largohet një futbollist. Diferenca midis kostos së nënshkrimit të tij dhe çmimit të shitjes së tij, duke marrë parasysh amortizimin e prodhuar nga vitet e kontratës dhe qëndrimit të tij në klub. Me fjalë të tjera, nëse Juventus nënshkruan një lojtar për 20 milionë euro dhe një kontratë pesë-sezonale, kostoja e atij futbollisti në bilanc do të jetë 4 milionë në sezon.

Sigurisht, ky proces nuk është i paligjshëm, por i natyrshëm në tregun e transferimeve. Edhe gjenerimi i mbivlerës e përkufizon punën e një menaxhmenti sportiv si pozitive. Ndëshkimi për Juventusin vjen nga akuza për rritjen e vlerës së tregut të futbollistëve për të gjeneruar më shumë të ardhura në transferimet e tyre për të arritur atë që është cilësuar si “fitim kapital fiktiv”. Në këtë mënyrë, humbjet mund të reduktohen, të mos rikapitalizohen dhe skuadra të forcohet.

Por në këtë pikë mund të pyesësh: Si mund ta shënosh vlerën e një lojtari? Nuk mundet. Në fakt, gabimi i hetuesve në procesin e parë të gjykimit ishte vendosja e ‘Transfermarkt’ si një pikë referimi objektive që përcakton çmimin e futbollistëve në merkato. Kjo u refuzua dhe rrjedhimisht vendimi i lartpërmendur: “nuk ka asnjë metodë objektive për të përcaktuar vlerën e një futbollisti”.

Problemi i Juventusit ishte ta bënte këtë në mënyrë “sistematike” dhe ta pranonte në bisedat e përgjuara nga hetuesit. “Ne kemi përdorur në mënyrë të tepruar mjetin e fitimit të kapitalit,” pranoi Agnelli. Dhe Cherubini, tashmë ish-drejtor sportiv, tha se kishte pasur “blerje të pakuptimta dhe investime të paarritshme” që kishin bërë që kjo situatë të dilte jashtë kontrollit për Bianconerët.

Përveç kësaj, fakti që Juventus është një kompani e listuar në bursën italiane e ka bërë gjithçka më të lehtë: numrat e operacioneve janë plotësisht publike.

Megjithatë, nga Juventusi ata mbrojnë se sanksionimi vetëm i tyre nuk ka kuptim dhe se kjo mund të vendosë një bazë për të fituar apelin para CONI, i cili do të anulonte sanksionin. Giovanni Castronovo, një avokat penal, mbron këtë pikë për ‘TuttoJuve’: “Nuk kuptohet se si Juventus, i vetëm, mund të kishte bërë fitime kapitale fiktive”.

Lojtarët e Juventusit festojnë një gol.

‘Bashkëfajtorët’ e Juventusit

Në total, Prokuroria ka identifikuar 22 operacione ‘fitime kapitale fiktive’ në Juventus. Të cilat sigurisht janë realizuar me një tjetër klub, ‘bashkëpunëtor’ në këtë strategji për të balancuar bilancet. Përse klubet e tjera italiane nuk janë sanksionuar, duhet të presim dhe të jemi të kujdesshëm. Brenda një jave duhet të publikohen arsyet e sanksionimit të 15 pikëve. Për klubet joitaliane është më e thjeshtë: drejtësia italiane nuk mund të ndërhyjë dhe ato nuk janë hetuar në vendet e tyre përkatëse.

Operacioni që tërheq më shumë vëmendjen është i qartë: Barcelona dhe Juventus shkëmbyen Miralem Pjanic dhe Arthur Melo në një transfertë miliona euroshe. Arturi u nis për në Torino për 72 milionë euro, Pjanic mbërriti në Barcelonë për 60 milionë. Gjithçka ishte bërë, për më tepër, para 1 korrikut. Domethënë: para mbylljes së bilanceve ekonomike të sezonit. Ishte, me të gjitha llogaritë, një lëvizje për të balancuar bilancet dhe që ‘zbuloi skandalin’ në Itali për të nisur një hetim që do të përfundonte disa vite më vonë.

Dikush e ka cilësuar si “Mbretëresha e fitimeve kapitale”, por është pjesë e operacioneve të tregut që Juventusi ka kryer me skuadra të tjera, sqaron për MARCA, Mirko Di Natale , gazetar i ‘TuttoJuve’.

Pjanic dhe Arthur, lojtarë nga Barcelona dhe Juventus.

Së bashku me Barcelonën, nga këto operacione të promovuara nga bordi i drejtuar nga Andrea Agnelli , përfitonin edhe klube të tjera joitaliane: Lugano, Olympique de Marseille, Basel, Amiens apo vetë Manchester City. Futbollistët që nuk kishin debutuar me ekipin e parë u larguan në këmbim të 8-10 milionë eurove, ndërsa një tjetër shkoi në anën tjetër me të njëjtat karakteristika dhe me të njëjtën kosto.

Franco Tongya, Marley Ake, Pablo Moreno, Felix Correia, Alejandro Marques ose Matheus Pereira janë disa shembuj. Lista e plotë është pasqyruar më poshtë.

Operacionet e hetuara nga Prokuroria e Torinos.

E ardhmja nuk është e shkruar

Në ‘Mundo Juve’ ka një klimë të qartë padrejtësie. “Ne duhet të jemi të bashkuar përballë padrejtësisë”, deklaroi Gianluca Ferrero, presidenti i ri i saj. Nga Bordi i ri Drejtues te futbollistët përmes tifozëve. Por, mbi të gjitha këta të fundit e dinë se direktiva tashmë e zhdukur i bëri gjërat gabim. Shembulli, thënia e Ultras së tyre: “Kjo kohë është më keq se 2006, atë kohë ne ishim të pafajshëm, sot jo. Sot po paguajmë sepse këto qenie të ndyra nga bordi e trajtuan fanellën tonë si një objekt pa shpirt”. Megjithatë, të gjithë janë dakord që zbritja e 15 pikëve dhe të qenit i vetmi klub i sanksionuar nuk ka qenë i saktë.

“Ka shumë zemërim në Torino. Askush nuk e priste një vendim kaq të ashpër. Linja e Juventusit është shumë e qartë: klubi, me apelin e ri që do të paraqesë, do të përpiqet të argumentojë arsyet e tij. Në gjyqin e parë, gjykuar nga FIGC, Juventusi ishte shpallur plotësisht i pafajshëm”, shpjegoi Mirko për MARCA.

Por, mund të mos jenë pikat e vetme që u hiqen atyre nga Piemonte. Tani, Prokuroria analizon shkurtimet e pagave që janë bërë gjatë pandemisë. Ashtu si shumë klube në Evropë, Juventus arriti një marrëveshje me lojtarët e tyre për të ulur një pjesë të pagave dhe për të minimizuar ndikimin e një periudhe me fusha bosh dhe më pak të ardhura nga sponsorizimet. Megjithatë, ajo që u zbulua më vonë është se Bianconerët i kthyen ato para (edhe më shumë) pa i regjistruar në bilancet ekonomike… duke ndryshuar kështu llogaritë.

“Shumë njerëz mendonin se ne kishim hequr dorë nga rroga e katër muajve dhe askush nuk e dinte se do të kishim pranuar tre muaj parapagim. Më kujtohet saktësisht se kur nënshkrova marrëveshjen e zbritjes ne kishim arritur tashmë një marrëveshje me klubin “, deklaroi Dybala me disa fjalë të zbuluara nga ‘La Repubblica-Torino’ muaj pas deklarimit para hetuesve.

Veç kësaj, hetimi për manovrën e pagave mund të ketë pasoja për një UEFA që është shumë e vëmendshme dhe për sanksionet që lidhen me Fair Play-in financiar, si të mos kualifikohen në Ligën e Kampionëve në edicionin e ardhshëm, pavarësisht nëse hyjnë në top katërshe. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Pësuan humbje turpëruese në shtëpi, lideri i tifozëve zbret në fushë dhe i jep një mësim të mirë futbollistëve të skuadrës gjermane

Pësuan humbje turpëruese në shtëpi, lideri i tifozëve zbret në fushë dhe i jep një mësim të mirë futbollistëve të skuadrës gjermane

Bundesliga
Allegri e turpëron talentin 18-vjeçar: E fut në ndeshje, ai shkakton penallti dhe trajneri italian e largon menjëherë nga fusha

Allegri e turpëron talentin 18-vjeçar: E fut në ndeshje, ai shkakton penallti dhe trajneri italian e largon menjëherë nga fusha

Serie A
Mësohen fjalët që Thomas Tuchel i tha lojtarëve në zhveshtore pas vendimit për tu larguar nga Bayerni

Mësohen fjalët që Thomas Tuchel i tha lojtarëve në zhveshtore pas vendimit për tu larguar nga Bayerni

Bundesliga
Messi gjuajti fortë nga gjuajtja e lirë, por ai ka goditur një foshnje që ishte prapa portës

Messi gjuajti fortë nga gjuajtja e lirë, por ai ka goditur një foshnje që ishte prapa portës

Ndërkombëtare
Ish-gjyqtari i La Ligas tregon se si duhej të kishte vepruar Gil Manzano në momentin që shkaktoi kaos

Ish-gjyqtari i La Ligas tregon se si duhej të kishte vepruar Gil Manzano në momentin që shkaktoi kaos

La Liga
Rodrygo në probleme serioze te Real Madridi

Rodrygo në probleme serioze te Real Madridi

La Liga
Kalo në kategori